$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 20.01.2022
  • 90 kez okundu

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

BOZDOĞAN’DAN SEÇER’E GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİ

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Mersin Büyükşehir belediye başkanı Vahap Seçer’e geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bozdoğan “Covid-19 testi pozitif çıkan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

SEÇER’DEN TEŞEKKÜR

Mersin Büyükşehir belediye Başkanı Vahap Seçer, covid 19 testinin pozitif çıkması sonrası bir açıklama yaptı. Seçer “Aşılarımı zamanında olmama rağmen maalesef Covid 19 testim pozitif çıktı. Genel sağlık durumum iyi. Tedavi sürem boyunca görevimi evimden sürdüreceğim. En kısa sürede görüşmek dileğiyle…Geçmiş olsun dileklerini  ileten herkese teşekkürler” dedi.

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

ELEKTRİKÇİLERİN KONGRESİ

Tarsus Elektrik Teknisyenleri Odası genel kurulu  bugün (20 Ocak 2022 Perşembe günü ) saat 10.00 da 1 Nolu Esnaf Kefalet Kooperatifi toplantı salonunda yapılacak.  Başkan Nurettin Taş vefat ettiği için yerine 5 veya 6 adayın yarışması bekleniyor.

BAKKALLARIN KONGRESİ

Bakkallar ve Bayiler Odası kongresi de bugün (20 Ocak  Perşembe günü) saat 13.00’de Aşiyan 1’de yapılacak. Başkan Erdoğan Yalçın’ın tek liste ile seçime girmesi bekleniyor.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

BÜYÜK İLÇELER GÜVEN VE

DÖNÜŞÜM PROJESİ TOPLANTISI

Nüfusu 400 binleri bulan ve Türkiye’de 59 vilayetten büyük olan Tarsus , büyük ilçeler içinde ilk üç sırada. Bu nedenle Büyük İlçeler Güven ve Dönüşüm Projesi toplantısı bu kentte de yapılıyor.

Dün, Büyük İlçeler Güven ve Dönüşüm Projesi 2022 Yılı Eylem Planı, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantıda değerlendirilip kararlaştırıldı.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

ŞİNASİ DEVELİ ÖDÜLÜ SAHİBİ BELLİ OLDU

– Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla gerçekleştirilen “Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü”nün sahibi, araştırmacı yazar Aydın Sevim oldu. Ödül töreni, 26 Ocak 2022 Çarşamba günü Mersin Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Mersin’e dair kalıcı eserler bırakan ve 2 yıl önce hayatını kaybeden Şinasi Develi adına ikincisi düzenlenen “Mersin Kent Ödülü”ne sahip olmak için; bu yıl da birbirinden değerli çalışmalar aday gösterildi. Herhangi bir disiplin kısıtı olmadığı için başvurular arasında edebi eserler, Mersin kent kültürü ve ticari hayatı ile ilgili farklı yayınlar, bilimsel çalışmalar ve sanat eserleri yer aldı. Adaylar, ortaya koydukları çalışmaların özgünlüğü, araştırma, yaratıcılık veya belgeleme niteliği, güncelliği ve anlatım güçleri bakımından değerlendirildi. Zor bir karar sürecinin ardından araştırmacı yazar ve koleksiyoner Aydın Sevim’in çalışmaları karar birliği ile ödüle değer bulundu.

100 yılı aşkın zaman önce yazılan yöremize ait dört ayrı kitabı günümüz Türkçesine çevirip “Toros Dağları” adıyla tek kitap haline getiren araştırmacı yazar Aydın Sevim; “4 Element”, “Mersin Panoraması”, “Mersin’de Posta ve Haberleşme”, “Mersin Yer Adları”, “Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları” kitapları ile Mersin’e dair geniş kapsamda özgün eserlere imza attı. Ayrıca, Mersin’e dair efemeradan, kartpostal, harita ve şehir planlarından oluşan zengin bir koleksiyon oluşturup bunu hemşehrileri ile beklentisiz bir şekilde paylaşan araştırmacı yazar Aydın Sevim, yaptığı tüm bu çalışmalar neticesinde 2022 yılı Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’ne layık görüldü.

2022 yılı Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü, 26 Ocak 2022 tarihinde Mersin Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ödül töreninde, araştırmacı yazar Aydın Sevim’e takdim edilecek.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

YÖREMİZİN DEĞERLERİ ANLATILDI

Tarsus Yöresel Yemek Kültürünü Araştırma ve Tanıtma Merkezi Derneği, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle ‘’Yöremizin Değerleri 1’’ konulu toplantı düzenlendi.

Tarsus TSO Konferans Salonunda yapılan etkinliğin açılışında konuşan Dernek Başkanı Esin Erkoç, Tarsus ve yöreye özgü değerleri ön plana çıkarmak amacıyla düzenledikleri toplantının ilkini gerçekleştirdiklerini belirterek, ‘’Önümüzdeki dönemde seri halinde toplantılar gerçekleştireceğiz. Amacımız değerlerimizin daha çok bilinmesi ve tanınmasını sağlamak.’’dedi.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Tarsus Turizm ve Gastronomi Komisyonu Koordinatörü ve Slow Food Tarsus Lideri Yasmina Lokmanoğlu da kentin çok önemli değerlere sahip olduğunu vurgulayarak, ‘’Tarsus kültürü olan bir kent. Çok çeşitli değerlere sahip. Tarsus’ta Gastronomi Günleri ile başladığımız yolculuğumuzda şunu fark ettik ki Tarsus aslında bir gastronomi ve kültürler durağı. Amacımız şimdi bu değerleri, kültürleri daha çok tanıtmak, bilinirliği artırmak ve marka yüzü güçlendirmek.’’diye konuştu.

Daha sonra Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Yılmaz, Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Evren Çağlar Eroğlu ile Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Erdem Kiraz, turunç meyvesi, tarihçesi, turunç meyvesinin değerlendirilmesi ve Tarsus Beyazı üzümü ile ilgili sunum yaptılar.  Kalabalık bir davetli grubunun katıldığı toplantıya turunçtan yapılan reçel, turunç meyvesinin içinde sunumu gerçekleştirilen yörenin sevilen lezzetlerinden kısır renk kattı.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TARSUSLU FİLOZOF ARATOS’UN

“GÖK OLAYLARI” KİTABININ ÇEVİRİSİ YAYINLANDI

Aratos felsefe dergisi bugüne kadar Tarsus tarihi ve kültürüyle ilgili yayınladığı kitaplara yeni ve ilginç bir kitap daha ekledi. Bugüne kadar 50’den fazla kitap çıkaran dergi antik çağda yaşamış şair matematikçi ve gökbilimci (astronom) Tarsuslu filozof Aratos’un “Gök Olayları” (Pheanomena) kitabının çevirisini yayınladı.

Edinilen bilgiye göre, Gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos’un M.Ö 2. yüzyılda yazdığı ve mevsim dönümlerini, gökteki değişimleri, evreni, takımyıldızlarını ve yıldız hareketleri ile hava durumunu şiirsel bir dille anlattığı Gök Olayları (Pheanomena) kitabı yaşadığı topraklarda ilk kez dilimize çevrilerek yayınlanmış oluyor.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

EĞLENİN, ÖĞRENİN, ÜRETİN, HEDİYE EDİN!

Tarsus Belediyesi Dayanışma günleri düzenliyor. bu kapsamda Örgü Atölyesi  22 Ocak 2022 Cumartesi  günü saat 12.00 -17.00 de Dr. Turgut Erkutlu Bilim Eğitim Sanat Kültür Akademisinde açılacak.

Duyuruda “Yünler bizden, örmesi sizden..” denilirken  Etkinlik sonunda elde edilen ürünler Huzur Evine hediye edilecek.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

İBRAHİM KOZACIOĞLU ORTAOKULU

VOLEYBOLCULARININ BAŞARISI

Tarsus’un güzide okullarından İbrahim Kozacıoğlu Ortaokulu, sporda dasesini duyuruyor.

İbrahim Kozacıoğlu Ortaokulu yıldız erkek voleybol takımı, Türkiye yarı finaline kaldı.

Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz .

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TARSUSA YENİŞEHİR

BELEDİYESİNDEN DESTEK

Yenişehir Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, yeni nesil belediyecilik anlayışı çerçevesinde hayata geçirdiğimiz akaryakıt tesisimize ve Makine İkmal Müdürlüğümüze bir takım incelemeler yapmak üzere ziyaret gerçekleştirdiler.

Hayata geçirdiğimiz projelerle çevre belediyelerimize örnek teşkil etmeye devam ediyoruz

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ’NDEN MERSİN

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNE TAM DESTEK

Tarsus Belediyesi, yüksek kesimlerde bulunan Boztepe Mahallesi’nde yağan kar sonrası ulaşımda aksaklık ve olumsuzluk yaşanmaması adına seferber oldu. Tarsus Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürdüğü kar temizleme çalışmalarında ekipler, kar yağışının yoğun hissedildiği merkeze uzak ve yüksek rakımlı bir mahalle olan Boztepe’de yolların kapanmasına engel olurken, buzlanma riskine karşı tuzlama çalışması yaptı.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TARSUS’TA ATA TOHUM DAYANIŞMASI BÜYÜYOR

Tarsus Belediyesi, “Ata Tohumu” projesi kapsamında 16 yıldır farklı çeşitlerde yetiştirilerek belediyeye bağışlanan, aralarında unutulmaya yüz tutmuş tohumların da bulunduğu 100’ün üzerinde tohumu, Tohum Gen Bankasında muhafaza ederek doğaya kazandıracak.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli’de esnafla bir araya geldi
Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli’de selden etkilenen esnafa ve vatandaşlara tekrar ziyarete geleceğine dair söz verdiğini hatırlatarak, “Hamd olsun, bugün esnaflarımızla,...
Karadeniz Ereğli AFAD Koordinasyon Merkezi’nde değerlendirme toplantısı yapıldı
Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Vali, AFAD Başkanı, DKK Karadeniz Bölge Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, ilgili birim yöneticileri...
Resmi Gazete başlıkları
YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YÖNETMELİKLER –– Merkezi Finans ve İhale Birimi Personel Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik –– Gümrük Uzlaşma...
Şanlıurfa’nın kasım ayı uyuşturucu bilançosu
Müdürlükten yapılan açıklamada kasım ayı içerisinde düzenlenen operasyonlarda 85 şahsın tutuklandığı belirtildi. Öte yandan operasyonlarda 960 kilogram 857 gram skunk,...
Bakan Tunç’tan Bakırköy Adalet Sarayı’na ziyaret
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bakırköy Adalet Sarayı’nı ziyaret ederek yargı mensupları ve adliye personeliyle bir araya...
48 ilde Narkogüç 38 operasyonu: 391 gözaltı
Bakan Yerlikaya, uyuşturucu madde imal eden, satan zehir tacirlerine yönelik gerçekleştirilen Narkogüç-38 operasyonunun başarıyla tamamlandığını belirterek, bu kapsamda 391 zehir...
Sağlıkta şiddet suçuna 6 yıl 4 ay 26 gün hapis cezası
Bakan Koca, Edirne 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde 24 Ekim’de, havalı tabanca ve sözlü tehditle iki...
Irak’ın kuzeyindeki terörist hedeflerine hava harekatı düzenlendi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak'ın kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör...
Türkiye, Uluslararası Denizcilik Örgütü Konsey üyeliğine tekrar seçildi
Bakanlıktan yapılan açıklamada Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konsey üyeliği seçimlerinin Londra’da gerçekleştirilmekte olan IMO 33. Genel Kurul toplantısı çerçevesinde yapıldığı...
Bakan Göktaş, şehit polis memuru Musa Erdem’in cenaze törenine katıldı
"Şehit Polis Memuru Musa Erdem'i, baba ocağı Adıyaman'da dualarla Hakk'a uğurladık." açıklamasını yapan Bakan Göktaş, "Rabbim kendisine rahmetiyle muamele etsin,...
Özel’den Can Gürzap için taziye mesajı
Özel mesajındda, "Vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğim değerli sanatçı Can Gürzap’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum." dedi....
İletişim Başkanı Altun: “İsrail’in insanların haber alma özgürlüğüne kasten saldırıyor”
Kameraman Muntasır es-Savvaf'ın hayatını kaybettiğini bildiren Altun, "İsrail’in bugün yeniden başlattığı Gazze’ye yönelik saldırılarda, Anadolu Ajansı kameramanı Muntasır es-Savvaf hayatını...
Başkan Büyükkılıç’ tan Mevlana Kütüphanesi’ne ziyaret
Kütüphaneden yararlanan gençlerle sohbet eden Başkan Büyükkılıç, “Hizmete sunduğumuz yeni kütüphanelerle Kayseri’yi kütüphaneler şehri yaptık. Bu kütüphanelerimizden biri olan Talas...
Jandarma’dan kış lastiği hatırlatması
Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibarıyla başladığı ifade edildi. Açıklamada, "Güvenli bir sürüş için...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Başbakanı Fumio ile görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ