mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 31.12.2021
  • 44 kez okundu

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARSUS KAYMAKAMI KADİR SERTEL OTCU’NUN YENİ YIL MESAJI

Her yeni yıl, yeni umutları ve beklentileri beraberinde getiren yeni bir başlangıçtır.

2021 yılını acı ve tatlı hatıralarıyla geride bırakırken, büyük umutlar, beklentiler, coşku ve heyecanla yeni bir yıla giriyoruz.

Son 2 yıldır dünyada ve ülkemizde yaşanan koronavirüs salgını maalesef büyük küçük hepimizi etkiledi. Devletimizin aldığı etkili tedbirler ve vatandaşlarımızın da bu tedbirlere riayet etmeleri ile salgının olumsuz etkileri en aza indirildi, bununla birlikte salgınla ve salgının etkileri ile mücadelemiz topyekûn devam ediyor. 2022 yılında da koronavirüs tedbirlerine uygun hareket ederek kendimizi ve sevdiklerimizi korumaya devam edeceğiz.

2022 yılında; ilçemizin ve ülkemizin kalkınması, refahı, sükûnu, huzuru, birliği ve dirliği en büyük dileğimizdir.

Geride kalan 2021 yılının muhasebesini yaparken, 2022 yılının en iyi şekilde geçmesi için zamanımızı, enerjimizi ve potansiyelimizi en verimli şekilde değerlendirmeliyiz.

Baş döndürücü bir hızla değişen dünya şartları yeni fırsatları da beraberinde getirmektedir.

Yapımı tamamlanan Yeni Müzemiz, Devlet Hastanemiz, Pamukluk Barajımız, yapımı devam eden Yeni Hükümet Konağımız, Uluslararası Çukurova Havalimanımız, 2 Organize Sanayi Bölgemiz ve yapımına başlanan Mersin- Gaziantep Hızlı Tren Hattımız ile Tarsus 2022 yılında Çukurova’nın parlayan yıldızı ve cazip kenti haline hızla geliyor.

Sevgi, barış ve hoşgörü ilçesi Tarsus’ta bir yeni yılı daha sizlerle birlikte karşılamaktan dolayı mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Yeni yılın ülkemize ve milletimize sağlık, mutluluk ve barış getireceğine, ülkemizin daha da gelişip, güçleneceğine olan inancımız tamdır.

2022 yılında da “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.” düsturundan hareketle vatandaşlarımızın yanında olmaya, onların dertleri ve sıkıntılarına çözüm aramaya devam edeceğiz.

Milletçe, birlik ve beraberliğimizi koruyarak, karşı karşıya kaldığımız problemleri milli yardımlaşma ve dayanışma içerisinde çözebileceğimiz mutlaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 2022 yılının ilçemize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni eder, saygıdeğer Tarsusluların, ilçemizde görev yapan sivil, asker, tüm kamu personelinin, özel sektör çalışanlarının ve basın mensuplarının yeni yılını kutlar, sağlık ve mutluluk diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Kadir Sertel OTCU

Tarsus Kaymakamı

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARSUSTA SOKAKTA KALANLARA ÇARE

Kış aylarında aç kalan ve beslenme sorunları yaşayan sokak hayvanlarının sorunlarının giderilmesi için alınan tedbirlerin görüşüldüğü koordinasyon toplantısı yapıldı.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve gönüllülerin katılımı ile yapıldı.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Başkan  Dr. Haluk Bozdoğan, 100. Yıl Koşusu Kros Yarışması ödül törenine katılım sağladı.

Kazandıkları başarılarla Tarsus’umuzun spor kenti olmasına katkı sağlayan sporcularımızın hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyoruz.

Genç sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

-TARSUS BELEDİYESİ KANALA

DÜŞEN KÖPEĞİ KURTARDI

Tarsus Belediyesi ekipleri, Hasanağa Köyü’nde kanala düşen köpeği,  kanalın içerisine girerek kurtardı. Kanal’dan köpek sesi duyan vatandaşlar ekiplere haber verdi. Bölgeye giden Tarsus Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, merdiven yardımı ile yaklaşık 4 metrelik kanala indi. Yaralı olan ve kurtarılması için görevlilerin gözüne çaresizce bakan köpek, ekipler tarafından sedyeye konularak kanaldan çıkarıldı. Yoğun çaba sonucunda kurtarılan köpek, tedavi edilmek üzere Tarsus Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine götürüldü.

HAYVAN AMBULANSI OLAY YERİNE İNTİKAL ETTİ
Hasanağa Köyünde yaşayan vatandaşlar, kanaldan köpek sesi duydu. Kendi imkanları ile köpeği kurtaramayan vatandaşlar, itfaiye ve Tarsus Belediyesi ekiplerine haber verdi. Kanala bir köpeğin düştüğü ihbarını alan Tarsus Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Kısa sürede hayvan ambulansı ile belirtilen adrese gelen ekipler, merdivenle kanala indi. Kanala sıkışan köpek, gösterilen büyük çabayla kurtarıldı.  Kurtarılan köpek, Tarsus Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü ekiplerince battaniyeye sarılarak, Tarsus Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine götürülüp tedaviye alındı.

‘’DOSTUMUZ BURADA İYİLEŞENE KADAR GÜVENDE OLACAK’’
Köpeğe ilk müdahaleyi yapan Tarsus Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi Veterineri,’’ Vatandaşlar köpek sesi duymuş, bizlere haber verildi. Biz Tarsus Belediyesi olarak hemen harekete geçip, hayvan ambulansımız ile patili dostumuzu Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezimize getirdik. Geldiğinde çok ıslak ve üşümüş bi haldeydi. Biz de hemen tedavisine başladık. Şimdi genel sağlık durumu iyi. Dostumuz burada iyileşene kadar güvende olacak.’’ diye konuştu.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TADER Genel Başkanı Semih Özsu’ dan Yeni Yıl Mesajı…

 

Tader Başkanı Semih Özsu mesajında; ‘’İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bırakıyoruz.

2021 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen umudumuzu yitirmeden, içimizdeki yaşama sevinciyle atlattığımız olumsuzlukların geride kalması ve tüm dünya için pandemi sürecinin 2022 yılında son bulması en büyük arzumuzdur.

Yeni bir yıl, yeni başlangıçları ve umutları beraberinde getirmektedir.

 

Yeni umutlarla karşıladığımız 2022 yılının tüm insanlık alemi için sağlıkla, huzurla geçmesi, hoşgörünün ve sevginin hâkim olması temennisiyle, siz değerli hemşehrilerimiz ve aziz milletimiz için güzelliklerle dolu herşeyin gönlünüzce gerçekleşeceği bir yıl olmasını diliyorum’’ dedi.

 

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

BORSA BAŞKANINDAN YENİ YIL KUTLAMASI

Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya yeni yıl kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Murat Kaya mesajında;

“Diliyorum ki 2022 yılı bu topraklar üzerinde yaşayan herkese daha fazla sevgi, anlayış ve huzur getirsin. Çünkü yaşamın asıl temel nedeni sevgi ve inançtır. İnsanlığın ayakta kalmasını sağlayan yegane güç de budur.” Dedi.

2020 ve 2021 yıllarının ı pandemiyle geçirilen yıllar olduğuna, salgının devam ettiği bir ortamda yaşanan belirsizliklerin çeşitli riskleri de 2021 de birlikte yaşandığına dikkat çeken Başkan Murat Kaya, “Sanayisiyle, tarımıyla, ticaretiyle, turizmiyle, hizmetler sektörüyle her alanda istihdamın güçlü bir şekilde desteklenmesini umut ettiğimiz 2022 yılının ülkemize milletimize ve elbette ki yatırıma üretime ve istihdama yönelecek olan iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum.

2022’de küresel ekonomide toparlanma öngörüsü daha da ağırlık kazanmaktadır. Elbette bu toparlanmalar bölgeler ve ülkeler arasında farklılık gösterebilecektir. Ancak inanıyorum ki; bütün dünyayı sarsan pandemi ve ekonomik sorunların altından yine el ele vererek birlik ve beraberlik içerisinde kurtulmak için gayret göstereceğiz.

İnşallah 2022 yılında hep beraber güven ve istikrarlı bir sürece ulaşacağımızı umut ediyor,  bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın üyelerimize iş dünyamıza milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor 2022 yılının sağlık huzur ve mutluluk dolu bir yıl olmasını diliyorum.” Dedi.

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

BORSA MECLİS  BAŞKANINDAN YENİ YIL KUTLAMASI

Borsa Meclis Başkanı İsmail Hakkı Ekincioğlu 2022 yılının hem ülkemiz hem de bölgemiz adına sağlıklı ve hayırlı bir yıl olması temennisinde bulundu.

Yeni Yılın, ülkemiz ve milletimize hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Meclis Başkanı Ekincioğlu “Millet olarak, her yaşadığımız kötü günün ardından birlik ve beraberlik ruhu içerisinde yeni güne uyandık. İnanıyorum ki; Ekonomimizin güçlenmesi adına İş Dünyası olarak çalışmalarımıza daha fazla sarılacak ve başta ülkemiz olmak üzere bölge ekonomisine de daha fazla katkıda bulunacağız. Üretimin, ticaretin ve ekonominin güçlendiği, bir yıl olarak 2022 yılının Ülkemize ve Milletimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

– TARSUS CHP’NİN BAŞLATTIĞI EKMEĞİMİZİ

PAYLAŞIYORUZ DAYANIŞMASI HIZLA YAYILIYOR

CUMHURİYET Halk Partisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kara Kış Projeleri”nin hayata geçirileceğini duyurmasının ardından, Tarsus İlçe örgütü tarafından Türkiye’ye örnek olan “Ekmeğimizi birlikte üretiyoruz, ekmeğimizi birlikte paylaşıyoruz” çalışması, destek görmeye ve daha geniş kesimlere ulaşmaya devam ediyor.

 

Un bağışlarının gönüllüler tarafından yöreye özgü yufka ekmeğe dönüştürülmesi ve dezavantajlı mahallelerde ihtiyaç sahibi yurttaşlara ulaştırılmasını hedefleyen ve bu doğrultu da her geçen gün daha geniş kesimlere ulaşan proje “bağışçı, gönüllü, ihtiyaç sahibine teslim edilmesi” açısından iyilik zincirine dönüştü.

 

Tarsus’ta başlattıkları ‘yardımseverlikle sıkıntıların aşılmasını’ amaçlayan projenin hayırseverlerin artan desteği, gönüllülerin emeğiyle büyüdüğünü kaydeden CHP Tarsus İlçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu, “İnsanlarımız ekonomide yaşanan sıkıntılar, hatalı politikalar nedeniyle üretimde oluşan azalmadan dolayı, maalesef ki en temel ihtiyaçlarını dahi karşılamada zorlanır duruma gelmiştir.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com..

 

 

 

 

 

 

TARSUS ZİRAAT ODASI BAŞKANI VEYİS

AVCI’DAN ÇİFTÇİLERİMİZE  DUYURU

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı açıklama yaparak ‘’%4 lük Vergi Kesintisi İadesi Son Başvuru Tarihi 31 Aralık 2021’dir. Çiftçilerimizin Vergi Dairesi Müdürlüklerine Dilekçeleriyle Başvuru Yapmaları Gerekmektedir. ‘’ dedi.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com..

 

 

 

 

 

TÜM EMEK-DER BAŞKANI GÖZENER

“EMEKLİLER GEÇİNEBİLECEĞİ BİR AYLIK İSTİYOR’’

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Tarsus Şube Başkanı Mehmet Bülent Gözener “Emeklilerimiz zorda’ dedi.

Gözener “Emekliler geçinebileceği bir aylık istiyor’’ diyerek şunları söyledi:

‘’Çalışanlar ve emekliler arasındaki ücret uçurumunun giderilmesi, çalışanlara  yapılan ücret artışlarının emekliler içinde yapılmasını istiyoruz. Emekli sandığı çalışanına (memuruna) uygulanan sözleşme artışları emeklisine de aynen uygulanırken işçi ve Bağkur emeklisine  sadece TÜFE verilmektedir. Bu farkı giderecek bir düzenleme talep ediyoruz. Emekliler arasında memur, işçi, Bağkur ayrımı giderilmeli katsayı ve gösterge sistemi tekrar hayata geçirilmelidir. Emekliye daha önce faturalı  harcaması karşılığı olarak yüzde 25 ile 12 arası ödenen katkı payı şimdi yüzde 4 olarak ödenmekte, bu ödemenin yüzde 10’a yükseltilmesini istiyoruz. Emeklilerde en düşük maaş asgari ücret seviyesinde olmalıdır.

Ayrıca huzurla hizmet alabileceğimiz 25-30 yıl primini ödediğimiz karşılığı faturasız sağlık hizmeti almak istiyoruz’’

 

Gözener, ayrıca emekli evi projeleri olduğunu, sağlık seminerleri düzenlemeye devam edip emekliler için indirimli hizmetler almak içinde görüşmelerini Tarsus’un yanı sıra Adana ve Mersin’de de sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARSUSTA BİBERİYE ÜRETİMİ

Tarsus, Erdemli, Gülnar ve Silifke orman işletme müdürlükleri bünyesindeki 3 bin 365 hektarlık alanda, iki yıllık periyotlarla biberiye üretimi yapıldığı belirtildi.

Biberiye üretiminin, kentin bazı bölgelerinde yayılış gösterdiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:”Bölge Müdürlüğümüzde yıllık ortalama üretim 200 tondur ancak biberiye üretimi ülkemiz için yeterli olmayıp, Fas ve Tunus’tan ithalat yapılmaktadır. Türkiye’de, Akdeniz maki vejetasyonu (herhangi coğrafi bölgenin bir kesimi üzerinde, yaşam koşulları birbirine benzeyen bitkilerin bir arada toplanma şekli) içerisinde doğal olarak yayılış gösteren biberiye, bölgenin en kıymetli tıbbi ve aromatik bitkilerindendir.”

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARSUSTA GASP İDDİASI

Tarsus ‘ta dün bir kadın annesi ile yolda yürürken gasp edildi.Alınan bilgiye göre, Gaziler Mahallesinde B.P. ve annesi M.P. evlerine giderken motosikletli 2 kişinin gaspına uğradı. Gaspçılar kadının kolundaki çantayı alıp kaçtı. Olaydan sonra büyük şok yaşayan genç kadın ile annesi polis merkezine giderek şikayette bulundu.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ