mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Joe Biden’ın listesi tartışma yarattı! Demokrasi Zirvesi’ne Türkiye davet edilmedi

Joe Biden’ın listesi tartışma yarattı! Demokrasi Zirvesi’ne Türkiye davet edilmedi
  • 08.11.2021
  • 61 kez okundu

ABD Başkanı Joe Biden’ın özgürlük ve hakları yeniden oluşturmaya yönelik gelecek ay düzenlenecek olan zirvenin davetli listesi büyük tartışma yarattı. Listede, Polonya gibi ifade özgürlüğünün azaldığı ülkelerin, “İnsan hakları umrumda değil” diyen Filipinler lideri Rodrigo Duterte gibi liderlerin yer almasına rağmen Türkiye’nin bulunmaması büyük tepkiye yol açtı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başladığı dönemde gündeme getirdiği Demokrasi Zirvesi bu hafta başlıyor. Video konferans üzerinden yapılacak ve 9-10 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek etkinliğin katılımcı ve davetli listeleri de ortaya çıktı.

LİSTEDEKİ ÜLKELER BÜYÜK SES GETİRDİ

Alman medya kuruluşu Axel Springer’in bir süre önce satın aldığı ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Politico ve İngiliz haber ajansı Reuters’ın ele geçirdiği davetli listesinde olan ve olmayan ülkeler büyük yankı uyandırdı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN AZALDIĞI ÜLKELER LİSTEDE AMA…

Biden’ın 100’den fazla ülkeyi davet ettiği ve amacının demokratik gerileme ve temel hak ve özgürlüklerin azalmasıyla mücadele etmeyi amaçladığı etkinlikte Filipinler ve Polonya gibi son dönemde ifade özgürlüğünün azaldığı ülkeler yer alırken ABD’nin sık sık “NATO müttefikimiz” dediği Türkiye yer almadı.

“NATO MÜTTEFİKİ TÜRKİYE LİSTEDE YER ALMADI”

Biden yönetimi gelecek ay yapılacak etkinliğin sadece bir başlangıç olacağını ve daha sonra düzenlenmesi planlanan etkinliklere katılmak için ülkelerin belli reformlar yapması gerekeceğini açıkladı. Listede Fransa, İsveç, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Güney Kore, Ermenistan gibi ülkeler yer alırken, Tayland ve Vietnam gibi ABD müttefiklerinin yer almaması dikkat çekti.

“İNSAN HAKLARI UMRUMDA DEĞİL” DİYEN DUTERTE’YE BİLE DAVET GİTTİ

Reuters haber ajansı ise konuyla ilgili olarak, “Orta Doğu’dan temsil çok cılız kaldı, İsrail ve Irak’la birlikte birkaç ülke davet edildi. ABD’nin önemli ortaklarından Mısır ve NATO müttefiki Türkiye listede yer almadı” yorumunu yaptı.

Özellikle geçmişte “İnsan hakları umrumda değil” açıklamasıyla gündem olan Filipinler lideri Rodrigo Duterte’nin davet alması dikkat çekti. Filipinler Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Duterte’nin davet aldığını doğrularken katılımı için Washington’dan herhangi bir önkoşul olmadığını da aktardı.

Joe Biden'ın listesi tartışma yarattı! Demokrasi Zirvesi'ne Türkiye davet edilmedi

Etiketler: / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ