mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: 9,26 / Satış: 9,30
€ EURO → Alış: 10,73 / Satış: 10,77

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 17.09.2021
  • 49 kez okundu
Reklam

 

www.mersinhaberal.com

 

 

TARDOBDER’DEN  BUGÜNKÜ AÇILIŞA DAVET

Tarsusta Doğup Büyüyenler Derneği  Başkanı Bayram Yıldız  Derneğin Açılış Merasimine davet etti. Açılış  bugün , yani 17 Eylül Cuma saat 16.00 da.

Yıldız ‘’ Çamlıyayla Belediye Başkanı Sayın İsmail Tepebağlı’yı Makamında ziyaret ederek

Derneğimizin  İçeriliği konusunda  Bilğilendirme yaptım ve Derneğimizin Açılış Merasimine davet ettim.’’ Dedi.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

SERTEL VİDA’YA ÖDÜL… BU GURURU HEPİMİZİN

Sahibi Tarsuslu olan Sertel Vida Metal A.Ş. olarak 2019-2020 Çelik İhracatlarının Liderleri ‘Türkiye Birincisi’ Ödülünü almaya hak kazandı.

Serhat Servet Dövenci ‘’Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım Sertel Vida Metal A.Ş., son 6 yıldır kendi kategorisinde Türkiye birincisi olmasından dolayı sevinçliyiz.

2019-2020 Çelik İhracatlarının Liderleri Ödül Töreninde tüm çalışanlarımızın adına ödülü Sevgili Eşim Tülin Çeviker Dövenci ile almanın gururunu yaşıyoruz. Bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.’’ Dedi.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

ERDOĞAN BUGÜN MERSİN’E GELİYOR

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 17 Eylül Cuma günü Cumhuriyet Meydanı’nda konuşacak. Erdoğan’ın  3.2 Milyar TL’lik Devasa Yatırımların ve Projelerin Toplu açılışının yapılacağı Mersin’de bu tarihi güne şahitlik etmek, coşkulu ve heyecanlı buluşmaya tüm halkımız davetlidir denildi. Erdoğan’ı dinlemeye Tarsus’tan da partililer gidecek.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

TARSUS ERDOĞAN’DAN İL MÜJDESİ BEKLİYOR

Sayın Cumhurbaşkanımız, Ak Parti Genel başkanı  RECEP TAYYİP ERDOĞAN , bu gelişinde  Tarsus içinde müjdeler verir.

Mesela “Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılında 100 il yapacağız” der.. İnşallah  TC’nin 100. yılındaki 100 il projesinde Tarsus’ta yer alacaktır. Biz bu önemli konunun müjdesini Sayın Cumhurbaşkanımız, Ak Parti Genel başkanı  RECEP TAYYİP ERDOĞAN ‘dan bekliyoruz.

Cumhuriyetimizin  kuruluşunun 100. Yılında 19 yeni il yapılacağı konusu kesin gibi. İnşallah yeni 19 il arasında Tarsus’ta yer alır. Biz bu müjdeli haberi bugün  bekliyoruz.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

TARSUS MHP’DEN DAVET..

“ÇEVRECİLİK VE MİLLİYETÇİLİK”

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı öncülüğünde 18/09/2021 Cumartesi günü saat 16:00’da bütün belediyelerimiz ve MHP İlçe Teşkilatlarımızla birlikte “Çevrecilik, Milliyetçiliktir” düsturu ile yola çıkarak ilimiz sınırlarında belirlenen 13 noktada eş zamanlı olarak yapacağımız Çevre Temizliği etkinliğine tüm hemşerilerimiz, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları davetlidir

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TARSUS BELEDİYESPOR, 18 EYLÜL

GÜNÜ TARSU AVM’DE ETKİNLİKLERE KATILACAK

 

Tarsus Belediyespor kulübü sporcuları  18 Eylül günü Tarsu AVM’de etkinliklere katılacak. Düzenlenecek etkinlik saat 14.00’de TARSU AVM içinde yapılacak olup ziyaretçilere sürpriz gösteriler sunulacak.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

KAÇAK AVLANMAYA CEZA YAĞDI

Ruhsatı olmadan yasa dışı su ürünleri avcılığı yaptığı belirlenen balıkçıya ceza kesildi.  Adı açıklanmaya balıkçıya  4 bin 364 lira ceza uygulandı. Mersin Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Tarsus ilçesi açıklarında yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik denetim gerçekleştirdi.Kontrollerde, ruhsat tezkeresi olmayan bir kişinin balık avı yaptığı tespit edildi.Balıkçıya 4 bin 364 lira idari ceza uygulandı.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

”EZGİNİN GÜNLÜĞÜ” KONSERİ BUGÜN TARSUSTA

Tarsus’ta bugün saat 20.00 da  gerçekleştirilecek ”EZGİNİN GÜNLÜĞÜ” konseri için Mersin’den ücretsiz otobüs kalkacaktır. ”EZGİNİN GÜNLÜĞÜ” konserimiz bugün Tarsus Cumhuriyet alanında gerçekleşecek.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

KENTİMİZ, UNESCO YOLUNDA İLERLİYOR…

Avrupa’da çeşitli ülkelerde çalışmalar yürüten davetlilerimiz, kentimizin UNESCO KALICI MİRAS LİSTESİ’nde yer alabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Kentimiz, UNESCO yolunda ilerliyor…

Ekip Tarsus belediye başkanı Haluk Bozdoğan’ı dün ziyaret edip bilgi alış verişinde bulundu.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

ARATOS FELSEFE DERGİSİNİN 105. SAYISI YAYINLANDI.

Tarsus’ta yayın hayatını 18 yıldır düzenli olarak sürdüren Aratos felsefe dergisinin 105. sayısı yayınlandı. Adını Antik Çağ’da yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozoftan Aratos alan dergi gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık tarafından yayınlanıyor.

Yerel bir yayın olmanın ötesinde olan Aratos derginin, 105. sayısının konu ve yazarları şöyle: Felsefe, bilim ve sanat, yeni bir toplumsal yaşamın dönüştürücü gücüdür” (Uğur Pişmanlık), Çizgiyle/Felsefe Karikatürleri (Özer Aydoğan), Bezgin/Öykü (Nazmi Bayrı), Apolonis Antik Köyüm/Şiir (Ali Özenç Çağlar), Senin Çocuk Kral Da Bizim Çocuk Hamal Mı? (Ayça Öztorun), Ose Saramago’nun Kaleminden, Körlük, Görmek ve Diğerleri (Havva Ağral), Bir Film: “Aydede” ve Milyonlarca Seyirci (Cemile Cereb), 2022’nin “Aratos Yılı Olması İçin Görüş Bildiren Yazar, Sanatçı ve Akademisyenler, Cumhuriyetten Günümüze: Tarsuslu Karikatüristler (Uğur Pişmanlık), Antik Dünyanın Kaderini Değiştiren İskender Çukurova’da-4 (Ahmet Ünal).

Aratos dergisi yayın yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, “Felsefe, bilim ve sanat, yeni bir toplumsal yaşamın dönüştürücü gücüdür” başlıklı sunuş yazısında Bütün bir insanlık covid-19 olarak adlandırılan Korona virüs salgınıyla yüz yüze geldiğini belirterek, “Salgın sürecinin atılması için maske takma ve sosyal mesafe zorunluluğu, başta sokağa çıkmak olmak üzere bir dizi yasaklar ile önce aşı tartışmaları ve beklentiler oluştu. Her geçen gün artan vaka sayıları ve yaşanan ölümler…

Hiç kuşkusuz, bu salgın sürecinin asıl bedelini emekçiler ödedi. Kimi istatistiki bilgiler Koç, Sabancı ve Eczacıbaşı gibi bu ülkeyi yabancı ortak sermayedarlarla birlikte yağmalayan ve emekçileri sömüren şirketler karlarını daha da arttırdı.

Yukarıda emekçilerin ağır bedel ödediğini ifade ettik ancak sanat ve sanatçılarımız da bu virüs salgını döneminde bedel ödediler. Sinemalar, tiyatrolar kapandı, konserler iptal oldu. Sergiler açılmadı. Kitap fuarları, kültür sanat festivalleri ertelendi. Kısacası sanat emekçileri bu ağır bedeli öderken mevcut gerici iktidar, mağduriyetlerin giderilmesi için neredeyse kılını kıpırdatmadı.

Savaş ve salgın gibi olağanüstü koşullarda bütçeden yardım ödeneği çıkması gerekirdi. AKP hükümeti bundan kaçındı. Herkesin diline dolanan “128 milyar?” sanırım işçilere ve sanatçılara dağıtılmadı.

Ancak salgın sürecinin dünyada ve ülkemizde her iyice açığa çıkan hem de toplum nezdinde kapitalizmin çirkin yüzü bir kez daha görülmüş oldu.

Yönetemiyorlar. Yönetemeyecekler. Ve Türkiye sermaye sınıfı ile onu siyasi olarak temsil eden partilerden oluşan meclis, hükümetiyle, muhalefetiyle çuvallamış durumda.

Türkiye ekonomik, toplumsal ve siyasal açıdan uçuruma doğru gidiyor. Bu bozuk düzenden yoksul emekçi halk, işçiler, aydınlar, kadınlar, gençlik ve çocuklar adına iyi bir şey çıkmaz. Bugüne kadar da çıkmamıştı, bundan sonra da çıkmayacak.

Türkiye yeni, eşit, özgür, adil ve insanca bir düzene ancak ilerici, devrimci bir atılımla kavuşabilir. Gerek bu ülkenin maddi değerlerini üreten emekçiler gerekse sanatsal ve kültürel üretimini yapan bilim, sanat insanları insanca bir yaşamı örgütlü bir mücadele ile kazanabilir ve yaşabilir.

Felsefe, bilim ve sanatta yeni bir toplumsal yaşamın hem değişim sürecinde hem kuruluş sürecinde değişimin düşünce ve estetik gücünü oluşturur” diye konuştu.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ