mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 16.09.2021
  • 131 kez okundu

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TSO ÜYELERİNE AVRUPA YEŞİL

MUTABAKATI ANLATILDI

TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Saygın Baban, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilgili kapsamlı sunum yaptı. Baban, iklim değişikliği ve özel sektörlere etkilerini başlıklar halinde anlattığı sunumda Avrupa Yeşil Mutabakatı sürecinin Türkiye için neden önemli olduğuna dikkat çekerek, ”G7 ülkelerine ihracatımız, toplam ihracatımızın yüzde 60’ı tutarında. Temel pazarlarımızda bu boyutta bir dönüşümün dışında kalamayız. Yeşil dönüşüm bir tek sınırda karbon vergisi demek değil. Kapsamlı bir teknolojik yenilenme sürecinin dışında kalmamız imkânsız. Avrupa Yeşil Mutabakatı ile temiz ve döngüsel ekonomi için sanayinin harekete geçirilmesi; atık üretiminin azaltılması için sürdürülebilir ürün politikasının uygulanması, geri dönüşüm sisteminin güçlendirilmesi; binaların enerji ve kaynak tasarruflu olacak şekilde yenilenmesi; sürdürülebilir ve akıllı ulaşıma geçişin sağlanması; “Tarladan sofraya” stratejisiyle adil, sağlıklı ve çevre dostu gıda sistemi oluşturulması hedefleniyor. Sonuç, karbon ayak izinin 2050 yılında sıfırlanması. AB’ ye uyum çerçevesinde ülkemizin mevzuatının uyumlaştırılması çalışmaları da ilgili bakanlıklarımız nezdinde yürütülüyor.’’ diye konuştu.

Tarsus özelinde de bilgi veren TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Saygın Baban, ilçenin sektörel dağılımı ve istihdam oranı hakkında da istatistikî veriler paylaştı. Baban ayrıca TOBB’un Avrupa Yeşil Mutabakatı konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Tarsus TSO üyesi ve ilgili paydaşlarının katılım ve ilgi gösterdiği bilgilendirme semineri sunumun ardından soru-cevap bölümü ile sona erdi.

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARSUS SAHİLLERİNDE YOĞUN ÇALIŞMA

Tarsus sahillerinde petrol temizliği çalışmaları  yoğunlaştırıldı . Mersin sahillerinde petrol temizliği sürüyor Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, atıkların yoğun görüldüğü Tarsus’ta çalışmalarını yoğunlaştırdı Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sahilleri petrol atıklarından temizlemeye devam ediyor.

Öte yandan  Büyükşehir, Suriye’de bulunan bir termik santralden denize sızan ve Doğu Akdeniz çanağında çevre kirliliğine neden olan sahilleri petrol atıklarından temizlemeye devam ediyor. Yapılan çalışmalar sayesinde petrol atıklarında azalma gözlemlendi

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

KAYA: YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN  ‘AŞI’ ŞART

..

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, 6 Eylül Pazartesi günü başlayan yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde Covid-19 aşısını yaptırmayan herkesi aşısını yaptırmaya davet etti.

Başkan Murat Kaya, Mart 2020’de ülkemizde görülmeye başlayan koronavirüs salgınıyla mücadele de 1,5 yılın geride kaldığını, bu süre zarfında başta sağlığımız olmak üzere sosyal hayatımız ve ekonomik gücümüzün hasar gördüğünü belirterek “Bunun yanında geleceğimizin teminatı çocuklarımızın da okulların kapanmasıyla eğitimleri aksadı. Vakaların artış gösterdiği bugünlerde çocuklarımız 6 Eylül Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlayacaklar. Yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 6 Eylül’e sayılı günler kala covid-19 aşısını yaptırmayan varsa, hem toplum sağlığı, hem sevdikleri, hem de yüz yüze eğitime başlayacak olan çocuklarımız için aşı olmalarını bir kez da rica ediyoruz” dedi.

“Covid-19 salgınını beraber aşarız veya beraber altında kalırız” diyen Borsa Başkanı Murat Kaya “Bu salgını aşmak zorunda olduğumuzu yeniden belirtmek isterim. İnsanlığı tehdit eden salgın sürecini hep birlikte, dayanışma, sorumluluk ve saygı içerisinde atlatacağımıza olan inancımız tamdır. Bu düşüncelerle; tedbiri bir an olsun elden bırakmamız gerektiğini vurguluyor, normal hayatımıza bir an önce geri dönebilmek amacıyla maske-mesafe ve hijyen kurallarına uymaları istiyoruz” ifadesini kullandı.

Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, 6 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan yeni eğitim-öğretim yılının çocuklarımıza, gençlerimize, öğretmenlerimize, ailelere, ülkemize hayırlı olmasını dilediğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

MUHTARLAR KAYMAKAM VE  STK

BAŞKANLARI İLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Tarsus’ta, Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar  Derneği üyeleri ,  kaymakam ve  bazı sivil toplum kuruluşlarının  başkanları ile kahvaltıda buluştu.

Şelale yolu üzerindeki Otantik Yıldırımlar Restaurantta düzenlenen  kahvaltılı buluşmaya kaymakam Kadir Sertel Otcu,  TÜED Genel merkez mali sekreteri ve Tarsus Şube başkanı Ömer Kurnaz, Ankara Tarsuslular Derneği başkanı (TADER) Semih Özsu, Adana Tüm Muhtarlar Derneği başkanı Ata Ürün, Mersin Muhtarlar Derneği başkanı Ali Görgen, Mersin Yenişehir Muhtarlar Derneği Başkanı Adnan Giray Atilla ve Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Derneği başkanı Mustafa Naci  Güllü ve bazı köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Açılışta konuşan Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar  Derneği Başkanı Güllü, muhtarlık müessesesinin önemli bir kurum olduğunu belirterek, zaman  zaman Kaymakam ve STK’larla bir araya gelerek hem sorunları irdelediklerini, hem de birlik beraberlik ve kaynaşmayı arttırdıklarını söyledi.  Güllü “Biz Muhtarlar,  Devlet ile millet arasında köprü vazifesi görüyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan TÜED Genel Merkez Mali sekreteri ve Tarsus Şube başkanı Ömer Kurnaz,  muhtarların çok önemli bir görev üstlendiğini belirterek, “Bende yıllar önce Tarsus İsmetpaşa mahallesi muhtarlığını yaptım. Şu an muhtar olmasam bile çoğu kişi bana Muhtarım diye hitap eder. Muhtarken de TÜED  Genel merkezinde iken de hep muhtarlarımızla ve  Kamu kurum ve kuruluşlarının başkanları ile protokol mensupları ile hizmet için iyi ilişkiler içinde oldum.” dedi.

Ankara Tarsuslular Derneği başkanı (TADER) Semih Özsu ise,  kendilerinin Ankara’da Tarsus’un bir dost kapısı olduklarını, Tarsus’tan halk içinden yada Muhtarlar aracılığı ile üniversiteyi kazanmış  gençlerin başkente gelişlerinde destek olduklarının altını çizdi.Dernek başkanı Güllü, katılımcılara ve kaymakam Otcu ile STK başkanlarına teşekkür etti.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

-BOZDOĞAN, VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTTUK, SU

TANKERLERİMİZ ORMAN İŞLETME

MÜDÜRLÜĞÜ’NE TESLİM EDİLDİ

Tarsus Belediyesi, orman yangınlarını söndürme çalışmalarına destek olmaya devam ediyor. Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın talimatları doğrultusunda Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından alınan su tankerleri Orman İşletme Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yapılan tüm çalışmalara destek olacaklarını dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan;” Orman yangınlarının ülkemizde yoğun olarak yaşandığı dönemde sözünü verdiğimiz su tankerleri Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından Orman İşletme Müdürlüğü’ne teslim edildi. Kül olan umutlarımızı elbette yeniden yeşertmek zorundayız.  Meydana gelebilecek yangınlarla ilgili olarak köylülerimize eğitim de verilecektir. Bizler de belediye olarak bu yangınlara dur demek ve yangınlara önlem olabilecek çalışmalara destek olabilmek amacıyla Orman İşletme Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzaladık. Bu kapsamda Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz öncülüğünde yürütülen çalışmalar kapsamında aldığımız tam teşekküllü su tankerlerini orman içi köylerin olduğu, özellikle yangına hassas noktalara konuşlandırılmak üzere Orman İşletme Müdürlüğü’ne teslimini gerçekleştirdik. Su tankerlerinin yangın söndürme ekiplerinin bulunduğu noktalarda yangın söndürme çalışmalarında büyük kolaylık sağlayacağı ve orman yangınlarını en aza indirilmesinde etkisinin büyük olacağı kesindir” dedi.

Orman yangınlarında sadece ağaçların değil toprağın da bir canlı olduğunu ve yangınlarda canlılığını kaybettiğini, sürdürülebilir bir doğa için daha dikkatli olmamız gerektiğini dile getiren Başkan Bozdoğan, “Toprağımızı, ormanlarımızı, içinde barındırdığı canlıları ve suyumuzu korumamız gerekiyor. Belediye olarak bu alanda katkılarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Bozdoğan ayrıca, doğayı taklit ederek yöre ekolojisine uygun ve yangına dayanıklı ağaç türlerinin dikilmesine yönelik yerel yönetim olarak kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olacaklarını belirtti.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

TARSUS’TA ESKİ ANKARA YOLUNDA

TIR’LA, OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 2 YARALI

Tarsus’ta dün eski Ankara karayolunda tır ile otomobilin çarpışması neticesinde meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, eski Ankara yolu taş ocaklarına yakın bir noktada 31 V 6695 dorse plakalı S.D. idaresindeki tır ile M.D.’nin kullandığı 33 AHD 210 plakalı otomobil kafa kafaya çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle otomobilin ön bölümü büyük hasar gördü. Araç içinde sıkışan sürücü M.D., Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi arama-kurtarma ekipleri tarafından sıkıştığı yerden çıkarıldı. Yine araç içinde bulunan F.D.’e isimli kadında yaralandı.

Kazanın etkisiyle tır’da yol kenarına savrulurken, yaralılar 112 ekipleri tarafından hastaneye sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı..

 

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

YÜKLÜ TIR, TAKLA ATARAK REFÜJE DEVRİLDİ.

Tarsusta dün TEM otoyolunda M. T. yönetimindeki sebze yüklü TIR, takla atarak refüje devrildi. TIR’ın dorsesindeki sebzeler otoyola savrulurken, şoför Mehmet T. ağır yaralandı.Kaza, Mersin-Adana TEM otoyolu Akgedik mevkisinde saat 19.00 sıralarında meydana geldi. M. T. yönetimindeki 26 HN 595 plakalı TIR, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıktı. Sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği TIR, takla atarak refüje devrildi. şoför M. T.’nin yaralandığı kazada TIR’ın dorsesindeki sebzeler otoyola savruldu. Bildirim üzerine kaza yerine polis ve 112 sağlık ekibi sevk edildi.

Bölge trafik ekipleri otoyolda trafiği kontrollü olarak sağlarken, sağlık ekipleri yaralı M. T.’yi Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırdı.

Kaza ile ilgili inceleme başlatıldı.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

YOLCU MİNİBÜSÜ KAZA YAPTI.

HAFİF SEKİLDE YARALILAR VAR.

Olay Tarsus’un Üçgen çarşı mevkiinde meydana geldi.

Seyir halinde iken yola dökülen yağlar nedeniyle hakimiyetini kaybeden üç araç zincirleme olarak kaza yaptı.

yolcu minibüsü sürücüsü yaya korkuluklarına çarparak durabildi.

Kazada hiç kimseye bir şey olmaması sevindirirken polis kazayla ilgili soruşturma başlatıldı

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARDOBDER AÇILIŞA HAZIR

Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği, dernek binasının açılışına tüm halkımızı ve dernek üyelerini davet etti. Açılışta Tarsuslu sanatçılarımız müzik ziyafeti çekecek.

 

Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği Başkanı Bayram Yıldız geçtiğimiz yıl Nisan ayında sosyal medyada grup olarak kurulan ve 2021 yılı itibariyle dernek statüsüne geçen TARDOBDER’in lokalinin açılışının  17 Eylül 2021 Cuma günü saat 16.00’da yapılacağını  söyledi. Açılışta Tarsuslu sanatçılarımız müzik ziyafeti çekecek.

 

Yıldız, dernek lokalinin Kızılmurat mahallesi 2710 sokak no.4 Tarsus  (Otel Zorbaz arka sokağı) adresinde bulunduğunu ve açılışa herkesi beklediklerini dile getirdi. Bizde Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneğinin açılışının hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ