mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 03.09.2021
  • 175 kez okundu

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

TARSUSLU YÖNETMENİN FİLMİ ”8”, 3 EYLÜL’DE SİNEMALARDA..

Tarsuslu Yönetmen Buğra Kekik’in yazdığı ve Yönetmen koltuğunda oturduğu 8 filmi 3 Eylül itibariyle tüm Türkiye’de sinemalardaki yerini alıyor.

Başrollerinde Müjde Uzman, Reha Özcan, Turgay Tanülkü ve Berrin Arısoy gibi usta isimlerin yer aldığı, filmde aynı zamanda Tarsuslu genç Oyuncu Cavit Özer’de rol almakta. Suç Gizem türündeki filmin konusu ise, üzeri bir avukat aracılığıyla kapatılan ve bir sır olarak saklanan ölümlü bir kazanın, sekiz yıl sonrasında, olaya dahil olan herkesin kendisini hedef tahtasında bulduğu bir intikam hikâyesini anlatıyor

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

“VAHAP AMCA’YLA TATLI GÜNLER”İN

 YENİ LEZZETİ: KOKULU ÇÖREK

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin “Vahap Amca’yla Tatlı Günler”araçları bu kez de kokulu çöreklerle doldu. Dondurma, mamul ve limonata dağıtımlarının ardından projenin üçüncü aşamasını oluşturan kokulu çörek dağıtımına başlayan Büyükşehir ekipleri, her gün ortalama 500 adet kokulu çöreği dezavantajlı ve kırsal mahallelerde yaşayan çocuklara ulaştırıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’nde Gıda Mühendisi olarak görev yapan Bilge Küçükkubaş, kokulu çöreğin içinde 20 çeşit faydalı baharatın olduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür sosyal projelere önem veriyoruz ve bu projelerimiz çocuklarımızın yüzünü güldürmek için artarak devam edecek”dedi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde başlatılan “Vahap Amca’yla Tatlı Günler” projesiyle Büyükşehir ekipleri şimdiye kadaronbinlerce çocuğun yüzünü güldürdü. Kentin dezavantajlı ve kırsal mahallelerinde yaşayan çocuklara ilk olarak dondurma, ardından mamul ve limonata dağıtımı yapan ekipler, yeni bir lezzeti daha çocuklarla buluşturdu. Büyükşehir ekipleri, haftanın her günü,günlük ortalama 500 adet Tarsus’un meşhur kokulu çöreğinidar gelirli ailelerin çocuklarına ulaştırıyor.

Vahap Amcalarından çocuklara yöresel lezzet

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde yürütülen proje kapsamındadondurma, mamul ve limonatanın ardından projenin üçüncü ayağını oluşturan kokulu çörek dağıtımına başlandı. Tarsus’un yöresel yiyeceklerinden olan ve içinde 20 çeşit baharatın yer aldığı kokulu çörek, hem lezzetiyle hem de faydalı içeriğiyle beğeni topluyor. Günlük olarak hazırlanan çörekler tek tek paketlenerek “Vahap Amca’yla Tatlı Günler” yazılı araçlara yerleştiriliyor. Kentin dezavantajlı mahallelerindeki dar gelirli ailelerin çocuklarına dağıtılan çöreklerle çocukların bir kez daha yüzü gülüyor.

“Projelerimiz çocuklarımızın yüzünü güldürmek için artarak devam edecek”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’nde Gıda Mühendisi olarak görev yapan Bilge Küçükkubaş, kokulu çöreğin içinde çok çeşitli ve faydalı baharatların olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Vahap Amca’yla Tatlı Günler projesine ilk önce dondurma dağıtımıyla başladık. Daha sonra mamul ve limonata ikinci ayağını oluşturdu projemizin. Şimdi de projemizin üçüncü aşaması olarak kokulu çörek dağıtımına başlayacağız. Kokulu çöreğimiz Tarsus’a özgü bir çörek olup 20 çeşit faydalı baharattan oluşan, içerisinde zencefil, zerdeçal gibi faydalı baharatlar bulunan besleyici bir gıda maddesidir. Bunları başta dezavantajlı bölgeler olmak üzere tüm çocuklarımızla buluşturmaya çalışacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür sosyal projelere önem veriyoruz ve bu projelerimiz çocuklarımızın yüzünü güldürmek için artarak devam edecektir.”

“Zeytinyağı, süt, mayadan oluşan bir çörek türü”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’nde Pasta Şefi olarak görev yapan Canan Barışoğlu, kokulu çöreğin Tarsus’a özgü bir yiyecek olduğunu, lezzetli olduğu kadar faydalı da olduğunu ifade ederek,“Tarsus kokulu çöreğimiz mayalı bir hamurdur. Zeytinyağı, süt, mayadan oluşan bir çörek türüdür. İçinde özellikle işmum baharatı kullanıyoruz. İşmum baharatı zencefil, zerdeçal, mahlep, tarçın, rezene gibi çocuklara faydalı olan baharatların karışımıdır. Yaklaşık yarım saat mayalandırdıktan sonra hazırlayıp fırına atıyoruz” dedi.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ   AV.ALİ MAHİR BAŞARIR’DAN

ADLİ YIL AÇILIŞI MESAJI

CHP Mersin Milletvekili   Av.Ali Mahir Başarır, ‘’Hukuk devleti ilkesi, çağdaş demokrasilerin belirleyici özelliğidir. Çağdaş uygarlık düzeyine yükselebilmek, hukuk devleti ilkesinin evrensel ölçütlere uygun olarak gerçekleştirilmesi, geliştirilmesi ve korunması ile sağlanabilir. Devletin hukuksal çerçevede kalabilmesi, tüm kararlarının hukuka bağlı olması ve devlet iradesinin hukuk çerçevesi içinde olması için hukuk devleti ilkesine ihtiyacımız vardır. Hukuk devleti, devletin kendi koyduğu kurallara bağlılığını anlatmaktadır. Hukuk devletinin yanında evrensel hukuk normlarına ve uluslararası antlaşmaların gereklerine uymak da elzemdir.

 

Hukukun üstünlüğü, devletin hukuka bağlılığını, yasama ve yürütme erkleri ile yönetimin işlem ve eylemlerinin bağımsız yargı tarafından denetimini sağlar; temel hak ve özgürlüklerin güvencesini oluşturur. Böylece kişilerin hukuk güvenliği de sağlanmış olur. Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğünün temel amacımız olması gerekmektedir. Devlet iktidarının keyfiliğini engellemek, düzenli ve saydam işleyişini sağlamak ancak bu çerçevede yapılacak olan gelişmelere bağlıdır.

 

Yargıya müdahalelerin yoğunlaştığı, hukuk ihlallerinin rekor üstüne rekor kırdığı, hak ve özgürlüklerin gasp edildiği, tutuklama kuralının adeta peşin cezalandırılmaya dönüştürüldüğü, hukukun adeta yerle bir edildiği günleri görmekteyiz.

 

Cumhuriyetimizin temel kurumlarından bağımsız yargıya yapılan her türlü müdahale ve baskı, hukuk devleti ilkesini tahrip eder. Kendilerini hukukun üzerinde gören kişi ve kurumlar demokrasi için büyük tehdit oluştururlar. Despotik yönetim, idarenin anarşik ve keyfi işleyişi, ekonomik gelişme çabalarını ortadan kaldırmakta ve demokrasiyi de engellemektedir. Demokrasinin özü hukuka dayanmaktadır ancak demokrasi siyasi söylem, eğitim, edebiyat gibi alanlardan da beslenir. Hukukun Üstünlüğü Endeksinde her ne kadar gerilere düşsek de bu ülkenin sosyo-kültürel zemininde hukukun önemli bir yeri vardır. Hedefimiz, devletin hukuksal çerçevesini üstünler hukuku çerçevesinden değil, hukukun üstünlüğü çerçevesinden algılamaktır.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti, her yönüyle çağdaş, ileriye dönük, temelinde ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık kavramları olan büyük bir toplumsal değişim, dönüşüm ve gelişim projesidir. Birilerinin bizleri bu projenin aydınlık yolundan ve çağdaş dünyanın değerlerinden ayırıp kendi karanlık dünyalarına sürüklemelerine asla izin vermeyeceğiz.

Unutulmamalıdır ki kendi hukukunu kendisi yapan, kendi faaliyet kurallarını kendi lehine düzenleyen bir idare anlayışında hukuk devleti içerisinde kalmak çok zorlu bir mücadeleyi gerektirir.Yeni adli yılda tüm yargıç, savcı ve avukat meslektaşlarıma, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünü ülkemize kazandırma mücadelesinde başarılar diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ

FESTİVALDE BARIŞ RÜZGÂRLARI ESTİ

Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen Yenice Barış ve Kültür Festivali gerçekleştirilen Barış Paneli, konserler ve çeşitli etkinlikler ile gün boyu devam etti.

Etkinliğin Tarsus bölümünde moderatörlüğünü Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’nın yaptığı  ”31.01.1943’ten Bugüne Barış” konulu panele Kültür Eski Bakanı Fikri Sağlar ve Yazar Erdoğan konuk oldu.

Tarihsel süreçte barış kavramının konuşulduğu panelin açılış konuşmasını yapan Başkan Bozdoğan; “Barış, savaşın bittiğinin duyurulmasının ardındaki durumu yani sulh halidir. Böyle tanımlansa da yaşamın türlü açmazlarını aralayan ve pratikte bir çözüm modeli olarak tercih edilen ya da edilmesi gereken karşılıklı anlayış, irade ve tercih olarak da kabul görmektedir. Günümüzde de kendisini savaşla var eden ve kavramı savaşla özdeşleştirilip anlam kazanan barış, yanlış siyasi erkin, yanlış iradelerin, yanlış tercihleriyle bana göre savaşın sonucu değil nedenidir. Şöyle ki savaş çıkaran iradenin süreci barış çözümü kozuyla yürütmesi savaşın nedenleri bakımından da oldukça önem arz etmektedir. Orta doğuda özellikle son 20 yılda yaşanan tabloya baktığımızda da bugünkü Suriye ve Afganistan politikalarını gözden geçirdiğimizde de barış kavramının içini boşaltarak başta söylediğim sulh halini tanımlamasından çok bir senaryonun finali olma durumunu anlatıyor” dedi.

 

Yazar Erdoğan Aydın; “Dünyamızın ve Türkiye’nin bu gün ki durumu ve giderek barışa dair edindiğimiz tecrübe bilgiler barışın bundan çok daha öte anlamı olduğunu, barışın öncelikle tüm insanların eşit haklarla yaşama güvencesi, ayrımsız eşit yurttaşlık olduğunu bize her seferinde net olarak gösterdi. Göstermeye de devam ediyor. Bu gün ne yazık ki Dünya ve Türkiye olarak bir hayli umut kırıcı bir atmosferde yaşıyoruz. Aslında barışı sadece savaşmama hali değil, insanların güvende yaşama hakkı savaşı gereksizleştiren bir hukuk rejimin inşası olarak tarif ettiğimizde barış kavramı üzerinde demokrasiyi, barış kavramı üzerinden gerçek bir laikliği, barış kavramı üzerinden geleceğe dair çocuklarımıza ülkemize dair hayal kurabilme imkânı olarak ta tarif edebiliriz ve zaten böyle de etmeliyiz. Aslında bu toprakların barıştan yana bilgeleri bize sen sana ne sanırsan ayruğa da onu san. Dört kitabın manası budur eğer var ise bundan 500-600 yıl önce Yunus’un diliyle seslenirken aslında bize barışın olmazsa olmaz koşullarını anlatıyorlardı. Keza 72 millete bir nazarda bakmayan kırk yıl müderris olsa yine de hakikatte asidir diyen bu ses Anadolu’nun bu barışçıl bilge sesi barışı kurabilmenin imkânının olmazsa olmaz koşulunu, kendi milli aidiyetimizi başkalarının milli aidiyetlerinden üstün onları asimile edebilme, onları dışlayabilme, onları aşağılayabilme imkanından kendimizi uzaklaştırmanın bir zorunluluk olduğunu anlatıyor. Barış konusunda tutarlı bir duruş bizi bu toprakların Yunus Emrelerinin diline Hacı Bektaş’ların diline Mevlana’nın diline, Pir Sultan’ların diline gönlümüzce kulak verebileceğimiz bir atmosfere dönmeyi ve sorgulamayı gerektiriyor” şeklinde konuştu.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

SAĞLAR: “BARIŞTA EŞİTLİK VARDIR”

Kültür Eski Bakanı Fikri Sağlar ise panelde yaptığı konuşmada; “Barış hepimizin arzu ettiği yaşamın ta kendisidir. Barış olmadan yaşamak mümkün değildir. Barış, hukuk yolu ile can ve mal güvenliğinin korunduğu sosyal adaletin hep birlikte sağlandığı bir ortam. Bunu geçmişte sadece savaş ve barış diye adlandırıyorduk ama şimdi artık barış kavramının içerisinde savaş ve çatışmadan çok daha öte başka durumlarda gerçekleşiyor. Barış güvenliğinin sağladığı, toplumsal kuralların ortaya çıktığı hukukun evrensel üstünlüğüne inanıldığı ve her şeyden önce insanların haklarının varlığı, soykırımın yapılmadığı, insan haklarının ihlal edilmediği, insana baskı şiddet uygulanmadığı bir anlayışı da barış kavramı olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Barışta eşitlik vardır, aynı haklara sahip olunduğu bir eşitlik vardır. Eşitlik diyoruz da gerçekten Dünya’da yada Türkiye’de tam eşitlik kurulmuş mu? Derseniz gerçekten bence tam eşitlik kurulmamış. Çünkü bazılarının hakları diğerlerinden daha fazla. O nedenle o kavramı da değiştirmek gerekiyor. Bana göre aynı haklara sahip eşitlik demek gerekiyor.  Bu nedenle barışın varlığını ve devamlığını sürdürmek için üzerimize düşen ne varsa demokrasiye sahip çıkarak başkalarının haklarına saygı duyarak paylaşımcı bir anlayışla yaşamımızı bilinçli bireyler olarak sürdürmeliyiz ” dedi.

Festivalin konser bölümü ise 30 Ocak 1943’te dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in 2.  Dünya Savaşı sırasında gizli görüşme yaptığı Yenice Mahallesinde gerçekleştirildi.

Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibin gösterisi ile başlayan konser Grup Yenice’nin sahne alması ve seslendirdikleri eserler ile devam etti.

Konserin finalinde sahneye çıkan sanatçı Erdal Güney ve Forentası birbirinden güzel şarkılar ile geceye damgalarını vurdular. Konserde seslendirilen şarkılara eşlik eden yurttaşlar gönüllerince eğlendiler.

Yaklaşık 1.5 saat sahnede kalan sanatçı Erdal Güney pandemi sürecinde konserlere çıkılamadığı sıkıntılı dönemin ardından sanatçılara destek olmak için bu tür konserleri düzenleyen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz, dedi.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

BARIŞA BİR FIRÇA

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Tarihi Tarsus parkında “Barışa bir fırça” standı açıldı. Başkan Haluk Bozdoğan da  bir fıorça ile yazarak “Özgürlük ve barış sonsuza kadar” cümlesini yazdı.  CHP ilçe başkanı Ozan Varal da barışa imza attı. Stand halktan büyük ilgi gördü.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

EMEKLİ ÖĞRETMEN GÜZİN TAZE VEFAT ETTİ

Tarsusluların yakından tanıdığı ve çok sevdigimiz annemiz ve babaannemiz , Tarsus’un sevilen ögretmeni Güzin Taze’yi  02.09.2021 günü kaybettik.

Cok üzgünüz. .Cenazesi  2 Eylül günü  ikindi namazndan sonra Tarsus Mezarligin’da defnedildi. Allah rahmet eylesin.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

TİY ABDUSSAMED’İ ALDI

TİY Teknik Direktörü Ergün Penbe ,”Abdussamed Karnucu ile güçlendirdik. Orda bir sıkıntımız kalmadı. Sadece stoper bölgesinde bir tane daha tecrübeli bir adam almış olsaydım yüzde yüz hazırız diyebilirdik. Ama onun dışında diğer etkenler bakımından hazır sayılabiliriz. Takımdaki arkadaşlığı en üst seviyeye çekmeye çalıştık.” dedi.

 

www.mersinhaberal.com

 

 

TİY TEKNİK DİREKTÖRÜ ERGÜN PENBE

AÇIKLAMALARDA BULUNDU

TFF 2.Lig Beyaz grup ekiplerinden Tarsus İdmanyurdu Teknik Direktörü Ergün Penbe 1922 Konyaspor maçı öncesi açıklamada bulundu.

Kamp dönemi, transferler ve yeni sezonla ilgili önemli açıklamalarda bulunan tecrübeli Teknik Direktör Ergün Penbe hafta sonu deplasmanda oynayacakları sezonun ilk maçı olan 1922 Konyaspor maçının çok zor geçeceğini söyledi.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

KANATLI  HAYVAN ÜRETİCİLERİ

BİRLİĞİNİN TOPLANTISI YAKINDA  YAPILACAK.

Mersin ili Tarsus, Silifke, Çamlıyayla ve Mut ilçeleri Kanatlı  Hayvan üreticileri Birliğinin toplantısı 20.09.2021 tarihinde yapılacak.

Toplantı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilecek olup toplantıda yönetim ve denetim kurulunun görev ve süresi de belirlenecek.

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

İŞYERİ YANGINI

Tarsus’ta dün  bir iş yerinde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, yaş sebze ve meyve satışı yapan bir iş yerinde yangın çıktığı ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi.Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürülen yangında iş yerinde hasar meydana geldi.

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ