mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 02.09.2021
  • 143 kez okundu

 

www.mersinhaberal.com

 

 

ÖZGÜRLÜĞE KANAT ÇIRPMAK

17.Yenice Barış ve Kültür Festivali programı kapsamında barışın simgesi beyaz güvercinleri özgürlüğe kanat çırpmaları için gökyüzüne salındı.

Şehrimizin değerli protokol üyeleri ile birlikte İnönü Churchille Barış Parkı’na “Barış Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

ESKİ BAKAN SAĞLAR TARSUS’TA

Kültür ve Turizm eski bakanlarından hemşehrimiz Fikri Sağlar Tarsus’ta, Tarsus Kültür Parkında panele katıldı.

  1. Yenice Barış ve Kültür Festivali kapsamında Tarsus Kültür parkında panel düzenlendi.

Panelde Fikri Sağlar ve Erdoğan Aydın  konuşmacı olarak yer aldı.

Tarsus Kültür Parkı dün tarihi ve güzel bir güne tanıklık etti. Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın destekleriyle bu yılki Yenice Barış Festivaline Tarsus merkezdeki etkinliklerde dahil edilince ortaya çok güzel bir kültürel etkinlik çıktı.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

BOZDOĞAN: SADECE SÜTÜ DEĞİL ETİ DE PİYASANIN

ALTINDA FİYATLARLA SATMAYA BAŞLAYACAĞIZ

Her zaman için halkın çıkarına hizmet eden projelerde öncü olacaklarını dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “Halk Marketlerimiz ürün çeşitliliği açısından giderek gelişiyor. Sadece taze süt değil aynı zamanda kendi üretimimiz olan süt ürünleri, küçük üreticilerin kendi üretimi olan ürünler, kadın kooperatiflerinin kendi el emeği olan ürünler de halk marketlerdeki yerini almış durumda. Bizler tüketiciye ürün sunarken öncelikli olarak sağlıklı ve ekonomik ürünler olmasına dikkat etmenin yanı sıra üreticilerimizi de destekleyerek toplumun üretime olan katkısını destekliyoruz. Bu anlayışla yakın zamanda tıpkı Halk Marketler gibi Et Marketler projemizi de hayata geçirerek sadece sütü değil eti de piyasanın altında fiyatlarla satmaya başlayacağız” dedi.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

17 EYLÜL AKŞAMI EZGİNİN GÜNLÜĞÜ TARSUS’TA

Türkiye’nin sevilen müzik gruplarından Ezginin Günlüğü, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivalinde Mersinlilerle buluşacak. 17 Eylül Cuma akşamı saat 20.00’de Tarsus Baca Meydanında Mersinlilerle buluşacak grubun konseri ücretsiz olarak halka açık gerçekleştirilecek. Ezginin Günlüğü, konserde başta Düş Sokağı olmak üzere, Mutlu Aşk Yoktur, Ala Gözlü Yar, Ebruli, Küçelere Su Serpmişem gibi dillerden düşmeyen şarkılarını seslendirecek.

Festival komitesinden yapılan açıklamaya göre, Türk ve dünya şairlerinin şiirleri üzerine besteler yaparak her dönem gençliğin ve her kesimden dinleyicinin dilinden düşmeyen şarkılarıyla Ezginin Günlüğü, sevilen şarkılarını Mersinliler için söyleyecek. 17 Eylül Cuma akşamı saat 20.00’de Tarsus Baca Meydanında Mersinlilerle buluşacak grubun konseri ücretsiz olarak halka açık gerçekleştirilecek. Nadir Göktürk, Cafer İşleyen, Erkan Gürer, Can Göktürk, Deniz Bayrak, Güven Şancı, Deniz Sujana ve Mahmut Çınar’dan oluşan Ezginin Günlüğü, konserde başta Düş Sokağı olmak üzere, Mutlu Aşk Yoktur, Ala Gözlü Yar, Ebruli, Küçelere Su Serpmişem gibi dillerden düşmeyen şarkılarını seslendirecek

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TİY BAŞKANI ŞAHİN KIRBIYIK İDDİALI

Tarsus İdmanyurdu kulüp başkanı Şahin Kırbıyık “Ben bir ise el attìgim zaman her,isin en iyisini yapmak isterim. Günlük aylık yıllık geliri olan, kendine ait iş yerleri olan. Akdemisi olan öyle bir akademi ki avrupa standardinda.’’ Dedi.

Kırbıyık ‘’her yıl super futbolcular yetistiren.. kendi canlı yayın ve gazete, dergimizin oldugu. Bir takım kurmaktì amacim şuan sadece şampiyonluk adayı bir takım kurabildim,, bunlari yapamadığım için tùm Tarsus halkìndan özür dilerim.. bu yìlim son yılım umarım benden sonra gelen arkadaşım bunları yapar kulüp kazanir” dedi.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

EMNİYET MÜDÜRÜ ELBİR’DEN KUTLAMA

Tarsus Emniyet Müdürü Ercan Elbir, Tarsus Ekspres gazetesini ziyaret ederek, Kurucu  Mustafa Erdoğan ve Yazı işleri müdürü  Ahmet Can Erdoğan ile görüşerek 42.  yayın yılını tebrik etti..

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

TARSUS DEVLET HASTANESİNDE

KORONA YOĞUNLUĞU

2 yıla yakındır dünyayı, ülkemizi ve kentimizi tehdit eden  Kovid 19 bir türlü bitmek bilmiyor. Yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Devlet hastanesinde yoğunluğun arttığı Tarsus’ta, yeni tedbirler alınmaya başlandı.

Edindiğimiz bilgilere göre şu an için iki serviste 80 hasta tedavi görürken, yoğun bakımda ise 20 hasta tedavi görüyor.

Vakaların sadece 3’ü tam aşılıyken, diğerleri eksik aşılı ya da hiç aşı olmayanlardan oluştuğu öğrenildi.

Artan vakalar nedeniyle hastanede üçüncü servisin açılmasın planlandığı öğrenildi.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

BEDRETTİN GÜNDEŞ: “BAŞKANIMIZIN

HIZINA YETİŞMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire başkanı Bedrettin Gündeş, Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Vahap Seçer’in temposuna yetişemediklerini söyledi.

Tarsus Ekspres gazetesini ziyaret  ederek 42.yayın yılını tebrik eden Başkan Gündeş, Başkan Seçer’in çok yoğun bir tempoda çalıştığını söyledi.

Başkan Gündeş’’ Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer dur durak bilmeden  çalışıyor. Yeniceden  Anamur’a her noktada çalışmalar var kolay değil bunu takip etmek kolay değil biz başkanın temposuna yetişemiyoruz.’’dedi.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

GELENEKSEL EL SANATLARI SANATKARI

KÜNDEKARİ NEZİHİ ÜNAL, EUROSTAR TV “DE

Tarsus’ta camilerin kapı, minber, mihrap, kürsüleri, ahşaba şekil veren  Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El sanatları sanatkarı kündekari Nezihi Ünal, EUROSTAR TV “Şehirden Haberler” Adlı programına konuk oldu.

Tarsus Ekspres gazetesinde yer alan habere göre, Nezihi usta, uzun süren çekimlerde işyerinde mesleğin inceliklerini ve önemini anlattı.Nezihi usta ahşap işlemeciliğine karşı küçük yaşta başlayan sevgisinin, geometrik şekillerdeki ahşap parçalarının birbirine geçirilerek icra edilen el sanatı ”kündekari”ye gönül vermesiyle aşka dönüştüğünü ifade etti.

Türkiye’de az sayıda kündekari ustası bulunduğunu, mesleğin özünün ise ”sabır ve sevgi” olduğu dile getiren Nezhi Ünal usta , şunları söyledi: ”Önemli olan sabırlı olabilmek.  Kündekari ile uğraşan usta sayısının Türkiye’de çok az gelecekte bu sanatı yapacak olan ustanın yetişmeyeceğinden endişe duyuyorum’’dedi.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

KAYMAKAM OTCU İZİNDEN DÖNDÜ

Yıllık izinden dönen   Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu dün görevine başladı

Otcu’nun yokluğunda Tarsus Kaymakamlığına Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk ile Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin vekalet etmişti.

Biz de Kaymakam Sertel Otcu’ya  hoşgeldiniz diyor, görevinde başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARDOBDER’E GAZETECİLERDEN ZİYARET

Kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği üye kayıtlarına devam ediyor. Dernek sekreteri Fatma Öztutan  Tarsus ve Mersin Kent Gazetesi Sahibi, Tarsus Basın Mensupları Derneği 2. Başkanı Nevzat Doğan ile Tarsus Ekspres ve Akkoza Gazeteleri Yazarı, Tarsus 7/24.Com Haber Sitesi Sahibi Yakup Boncuk’un ziyarette bulunmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Fatma Öztutan, dernek başkanı Bayram Yıldız adına gazetecileri konuk ederken “ Nazik Ziyaretleri İçin Teşekkür Ediyoruz.” dedi.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARSUS’TA EYLÜL MECLİSİ TOPLANTISI

Tarsus Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı 02.09.2021 Perşembe günü saat 14.00’da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektir.

Siz değerli basın mensuplarını aramızda görmekten onur duyarız.

2021 yılı 9. Birleşimin 1. Oturumu

GÜNDEM MADDELERİ:1- Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı.

2- Belediye Müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.- 3- Dilek ve Temenniler.-4- Kapanış

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TARSUSLU AVUKATLAR YENİ ADLİ

YIL NEDENİYLE ANITA ÇELENK KOYDU

Mersin Barosu Tarsus Temsilcisi Av. Mehmet Habip Ekmekçi ve bir grup avukat ,  Yeni Adli yılın başlaması nedeniyle Tarsus’ta Atatürk anıtına çelenk koydu.

Ekmekçi Anıtta baygı duruşundan sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“2021-2022 adli yılın hayırlı olmasını diliyorum. Hukuk ve adalet sistemimizdeki var olan aksaklıklar ülkemizin en önemli sorunudur. Bugün hukuk ve adalet için bir kez daha birlik olma zamanıdır. Hukuk devletinin ve demokrasinin olmazsa olmazı bağımsız ve tarafsız yargıdır. Taviz vermeden yürüyeceğimiz bu yolda,

hukukun üstünlüğünün sağlanması için mücadeleden asla kaçınmayacağız.

 

Adalet mülkün temeli ise, vatandaşlarımızın en güvenli limanı olan adliyelerimizde; avukatlarımız, hakimlerimiz ve savcılarımız hep birlikte adalete olan güveni sağlamakla yükümlüdür.

 

Meslek sorunlarımız her geçen gün büyümektedir. Avukatı yok sayan yasal düzenlemeler, hukuk fakültesi enflasyonu dolayısıyla gittikçe kalitesi düşen hukuk eğitimi, noterlere devredilen yargısal işler ve uzlaştırma, avukatlık mesleğinin faaliyet alanının daraltılması gibi sorunlar, avukatlık mesleğini ekonomik olarak geriye götürmektedir.

 

Ayrıca avukatlara yönelik fiili ve sözlü saldırılar her geçen gün artmakta, birçok meslektaşımız sadece avukatlık görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle saldırıya maruz kalmaktadır. Mesleğimize yönelen tüm bu saldırıların son bulması için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması elzemdir.

Meslektaşlarımızın kollukta, cezaevlerinde, adliyelerde işlerini

yapmayı zorlaştıran uygulamalara son verilmelidir. Bağımsız savunmanın temsilcisi olan avukatlarımızın, ekonomik ve mesleki sorunlarına bu yeni adli yılda çözümler getirilmesi için gerekli girişimlerimizi yapacağız. Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlar ile baro başkanlarımızla istişare içerisinde olup, bu yönde örnek bir baro olacağız. Unutulmamalıdır ki, avukatlar hak ettiği değerini bulduğu an

herkes kendini güvende hissedecektir.

Değerli meslektaşlarımız; İnsan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir hukuk sistemimizin var olması için yargının bağımsızlığı olmazsa olmazımızdır. Adaletin tecelli ettiği hukuk sistemini inşa etmeliyiz. Böylelikle, toplumda hukuka olan saygı ve güveni tesis ederek, ülkemizin geleceğini, mesleğimizin itibarını teminat altına alabiliriz.

Geçmişi insan sevgisi ve hoşgörüye dayalı bir toplumun bireyleri olarak, ayrışmak yerine birbirimizi tamamlayarak herkesin geleceğe güvenle bakmasını  sağlamalıyız. Birbirimizi daha iyi dinlememiz, daha çok bir araya gelmemiz, hoşgörü ve uzlaşma kültürünü geliştirmemiz gerekmektedir.

 

Yeni adli yıl açılışının başta mesleğimiz olmak üzere ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa adalet, hukuk, huzur, barış, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ederek, mesleki sorunlarımızın çözüme kavuştuğu bir dönem olmasını diliyorum.

 

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve kaybettiğimiz fedakar meslektaşlarımızı şükran ve minnetle anıyoruz.””

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

İYİ PARTİ TARSUS İLÇE TEŞKİLATINDAN KUTLAMA

İYİ Parti Tarsus İlçe başkanı Danyal Mercan, yönetim kurulu üyeleri Ali Atay, Av.Kasım Onur Gökşen, Perihan Özgür, Saniye Dağıtan ile Özge Oğuz Tarsus Ekspres gazetemizi ziyaret ederek, 42’inci yayın yılı tebrik ettiler.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

TARSUS’UN GURURU, TARSUS’UN EVLADINA TEBRİKLER

Tarsuslu milli voleybolcumuz Tuğba Şenoğlu’nun  milli takım ve  kulübündeki başarılı  perfgormansı takdirle karşılanıyor. Özellikle milli takımımızın katıldığı turnuvalardaki başarısı vefinale yükselmesinden sonra  Milli Sporcumuz Tuğba Şenoğlu’nun Tarsus’taki evine destek pankartı asıldı . Kendisini kutluyoruz

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

ZİNCİRLEME KAZA

Tarsus ta dün altı  aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 3 kişi yaralandı.

Kazaya karışan araçlar Trafik polislerinin olay yeri inceleme yaptı. 6 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 3 kişi yaralandığı görüldü. Hayati tehlike yok.

Alınan bilgiye göre, sürücüsü öğrenilemeyen 33 AAY 634x plakalı kamyonun önünde seyreden sürücüsü Mikail Can idaresindeki 33 NP 194 araca çarpması sırasıyla Onur Çınar idaresindeki 33 DOM 88x plakalı araca, Abdullah Şen idaresindeki 33 NIS 01x plakalı araca, Useydullah Yüksel idaresindeki 33 NH G82x plakalı otomobile ve  Derviş Demir idaresindeki 33 ADV 568x plakalı araç kazaya karışır. Kazada, Ömer Melih Alphan (15), Abdullah Şen (24) ve Mikail Can (73) yaralandı.  Tarsus’taki hastanelere kaldırılan yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

TARSUS ÇAMLIYAYLA YOLU ÜZERİNDE KAZA

Koyunlarını otlatmadan götüren çoban Mehmet Yapar, Topaklı Mahallesi’nde sürüsü ile yolun karşısına geçmek istedi. 01 DN 370x plakalı otomobili ile seyir halinde olan A.Y., bu sırada karanlıkta fark edemediği koyun sürüsüne çarptı. Otodaki  biri çocuk 2 kişi yaralanırken, 10 koyun telef oldu. İhbar üzerine kaza yerine jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaralılar sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

 

 

 

www.mersinhaberal.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ