mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun
  • 01.07.2021
  • 24 kez okundu
Reklam

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedir, neden kutlanır? 1 Temmuz Kabotaj Bayramı tarihçesi ve önemi nedir?

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedir, neden kutlanır? 1 Temmuz Kabotaj Bayramı tarihçesi ve önemi nedir?

Kabotaj Kanunu’nun kabul edilişinin 95’inci yılı nedeniyle 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları yapılıyor. Her yıl çeşitli organizasyonlarla yapılan kutlamalarda Türk denizcilik tarihinin önemine bir kez daha vurgu yapılırken bu noktada sabah saatlerinden itibaren “1 Temmuz Kabotaj Bayramı nedir ve neden kutlanır?” soruları gündemdeki yerini aldı. Ülkemizde kara suları ve limanları arasında deniz taşımacılığı haklarının kurtarılması anlamını taşıyan bu anlamlı gün detaylarıyla merak ediliyor. İşte 2021 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın tarihine ilişkin bilinmeyenler…

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin Türk denizciliğinde önem kazandığı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı her yıl 1 Temmuz tarihinde kutlanıyor. Kabotaj Kanunu’nun kabul edilişinin 95. yılı nedeniyle tarihi önemi merak ediliyor. Geçmişten günümüze kadar gelen kanunda ülkenin kara suları ve limanları arasında deniz taşımacılığı haklarını yabancıların kontrolünden kurtarılarak, bu hakları yalnızca Türk gemi ve vatandaşlarına tanınmıştır. Buna göre; 1 Temmuz 2021 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedir, neden kutlanır? Kabotaj Bayramı tarihçesi ve önemi nedir? İşte detaylar…

1 Temmuz Kabotaj Bayramı kutlu olsun! Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedir, neden kutlanır?

KABOTAJ NEDİR?

Bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalığa kabotaj adı verilir. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

1 Temmuz Kabotaj Bayramı kutlu olsun! Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedir, neden kutlanır?

KABOTAJ BAYRAMI NEDEN KUTLANIR?

Ülkemizde, 20 Nisan 1926 Tarihinde kabul edilmiş olan kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutluyoruz.

Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

 

Etiketler: / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ