mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

TARSUS’TA ÜZÜM HASADINA BAŞLANDI

TARSUS’TA ÜZÜM HASADINA BAŞLANDI
  • 25.06.2021
  • 37 kez okundu
Reklam

Tarsus’ta üzüm hasadına başlandı

Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim yapılan yerlerinden birisi olan  Tarsus’ta üzüm hasadına başlandı.

Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, ilçeye bağlı Akçakocalı köyünde Yalova İncisi bağlarında yapılan hasat çalışmalarını yerinde inceleyerek, bağın sahibi Ali Beyceoğlu’dan bilgi aldı ve kesim yapan tarım işçileriyle konuştu.Tarsus’ta 115 bin dekar alanda bağcılık yapılarak üzüm üretimi yapıldığını ve bağcılıkta Türkiye’nin üzüm ihtiyacının yüzde 5’inin Tarsus’tan karşılandığını belirten Başkan veyis Avcı, bu yıl 300 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

İklim koşullarının bağcılık yönünden iyi geçtiğini ve üzümlerin son derece verimli ve kaliteli olduğunu vurgulayan Başkan Veyis Avcı, pandemi döneminde tarımsal üretimin ne denli önemli olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Tarsus’ta ağırlıklı olarak Ergin Çekirdeksiz, Yalova incisi, Tarsus beyazı, Orli, Prima, Victoria, Red gulobe, Trakya İlkeren ve Cardinal cinsi üzümlerin yetiştirildiğini belirten Başkan Avcı, ilçe genelinde 3 bin 500 üreticinin üzüm yetiştirdiğini söyledi ve hasadın üreticilere hayırlı ve bol kazanç getirmesi dileğinde bulunuldu.

Bağ sahibi Ali Beyceoğlu ise, bu yıl üzümün istenildiği rekolte ve kalitede olduğunu ifade ederek, “Üzümlerimizi bu yıl dalında sattık. Girdi fiyatları yüksek olmasına rağmen çok şükür yinede üzüm yüzümüzü güldürüyor” dedi.

Etiketler: /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ