mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

MESKİ’NİN WATER EUROPE ÜYELİĞİ RESMİ OLARAK GERÇEKLEŞTİ

MESKİ’NİN WATER EUROPE ÜYELİĞİ RESMİ OLARAK GERÇEKLEŞTİ
  • 15.06.2021
  • 42 kez okundu

MESKİ’NİN WATER EUROPE ÜYELİĞİ RESMİ OLARAK GERÇEKLEŞTİ

BAŞKAN SEÇER, MESKİ’NİN WATER EUROPE ÜYELİĞİ İÇİN ORTAK DEKLARASYON İMZALADI

SEÇER: “TÜRKİYE’DE WATER EUROPE’A ÜYE İLK BELEDİYE OLACAĞIZ”

MESKİ, AKILLI-SU TOPLUMU İNŞA ETMEYİ HEDEFLİYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Water Europe Başkanı Tomas Michel arasında imzalanan ortak deklarasyon ile MESKİ resmi olarak Water Europe (WE) üyesi oldu. Bu anlaşma ile MESKİ, Türkiye’deki Water Europe üyesi ilk su ve kanalizasyon idaresi olurken, Mersin Büyükşehir Belediyesi de üye olan ilk belediye unvanını kazandı. Başkan Seçer, “Umut ediyorum sizlerle çok büyük işler yaparız. Bu protokol sonrasında sizlerle yapacağımız koordineli çalışmalar çok önemli” dedi.

MESKİ, bu üyelik ile su kıtlığı, çevre kirliliği, iklim değişikliği ve olağanüstü olaylar gibi su ile ilgili zorlukları göz önünde bulundurarak suyun gerçek değerinin tanınması için çalışmalarını yürütecek.

MESKİ, daha önce üyelik başvurusunda bulunduğu Water Europe’a (WE) resmi olarak üye oldu. Üyeliğe ilişkin ortak deklarasyon Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Water Europe Başkanı Tomas Michel arasında imzalandı. Zoom üzerinden gerçekleştirilen imza törenine Anamur’da bulunan MESKİ hizmet binasından katılan Başkan Seçer, “Umut ediyorum sizlerle çok büyük işler yaparız. Bu protokol sonrasında sizlerle yapacağımız koordineli çalışmalar çok önemli” dedi.

“Misafirlerin yarattığı sorunlarla baş edebilmek için bir başınıza çabalamanız yeterli kalmıyor”

Başkan Vahap Seçer, Water Europe ailesiyle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Mersin’in 16 bin metrekarelik alanıyla Akdeniz çanağının önemli bir sahil kenti olduğunu belirten Seçer, Türkiye’nin en büyük limanına sahip olan Mersin’de 1 milyon 850 bin yerli nüfusun, yaklaşık 400 bin ise Suriyeli misafirin yaşadığını söyledi. Seçer, Mersin’in süratle geliştiğini, ülke ekonomisi içerisinde de dinamikleri ve özellikleriyle önemli bir kent olduğunu kaydederek, “Dünyanın ilgilendiği en önemli sıcak alanlardan, çatışma alanlarından biri olan Orta Doğu’ya çok yakın bir coğrafya. Orta Doğu’da yaşanan siyasal, ekonomik ya da birçok olumlu ya da olumsuz gelişmeden etkilenen bir kent. Örneğin son 10 yıldır Suriye’de yaşanan çatışmaların sonucunda 400 bin sığınmacıyı şu anda misafir eden bir kent. Bu da bize önemli ekonomik, sosyal, siyasal, yapısal sorunlar taşıyor. Aslında Water Europe, tam da sığınmacıların bugün kentimize yarattığı yapısal sorunlarla ilgilenen bir kurum. Düşünün ki son 10 yılda kentimizin nüfusu yaklaşık olarak % 25 oranında sürpriz bir şekilde artış gösteriyor. Oysa sizin merkezi yönetimden ya da devletten aldığınız yatırımlarla ilgili bütçeler, kaynaklar sizin yerli nüfusunuza göre belirleniyor. İlave gelen bu misafirlerin yarattığı sorunlarla baş edebilmek için bir başınıza çabalamanız bir anlamda yeterli kalmıyor” dedi.

“Türkiye’de Water Europe’a üye ilk belediye olacağız”

Başkan Seçer, temiz su şebekeleri, kanalizasyon sistemleri ve atıksu arıtma tesisleri yatırımlarının çok büyük bütçeler gerektirdiğini, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ve MESKİ’nin gelirlerinin tek başına bu yatırımları karşılama imkanının olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu sebeple bizim de sizlerle yapacağımız protokol sonucu artık resmi olarak başlatacağımız iş birliği çok önem taşıyor. Water Europe’un vizyonunu, misyonunu incelediğinde aslında bizimle ortaklaşan birçok alanın olduğunu gördüm. Zaten bizim de Water Europe ile iş birliğine yönelmemizin temel sebebi bu gördüğümüz tespitler ya da referanslar. Türkiye’de Water Europe’a üye biz dördüncü kurum olacağız ama ilk belediye olacağız. Umut ediyorum Türkiye’den Water Europe’a üye olan ilk belediye olarak sizlerle çok büyük işler yaparız. Günümüzün en kayda değer sorunlarından bir tanesi küresel iklim değişikliği. Bunun yarattığı olumsuzluklar, yansımalar dünyada sadece bir bölgede, bir lokasyonda olumsuzluğa sebebiyet vermiyor, dünyanın her yeri bundan etkileniyor. Doğal olarak hem ülke hem de şu anda Belediye Başkanlığı yaptığım Mersin de bu gelişmelerden, değişimden etkilenen kentlerin başında geliyor. Bizim kurumumuz yani MESKİ kapsamında bu realite ışığında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“Hedefimiz hizmetlerin birçoğunun ileri teknoloji altyapısıyla belirlenmesi”

Başkan Seçer, doğanın ve çevrenin yapılan projelerde birinci sırada korunacak vazgeçilmez bir alan olduğunu vurgulayarak, “Onun yanında suyun kullanımı, arıtmanın, nihai olarak arıtma sularının tekrar tarımda ya da sanayide kullanımı gibi birçok önemli çalışmalarımız var. Kurumumuzda verdiğimiz hizmetlerde teknoloji ve dijital platformların kullanım oranını da yüksek tutma gayreti içerisindeyiz. Hedefimiz tüm belediyemizde hizmetlerin birçoğunun artık ileri teknoloji altyapısıyla belirlendiği bir kurum yaratmak” diye konuştu.

Büyükşehir hizmetlerinde teknoloji alt yapısını kullanıyor

“Akıllı Şehirler” kavramının önemli olduğunu, gereklilikten çok zorunluluk haline geldiğini belirten Seçer, “Kentinizi en iyi şekilde yönetmek istiyorsanız bu teknoloji alt yapısını kentinize kazandırmanız gerekiyor. Biz de bu bilinçle örneğin MESKİ’den birkaç örnek vermek istiyorum. Akıllı sayaç uygulamasını başlattık. Bu sistem bize kullanılan suyun takibinin daha sağlıklı yapılmasını sağlıyor. Akıllı sulama sistemleri ile ilgili çalışmalarımız var. Bunun yanında akıllı ulaşım sistemleri, engelli vatandaşlarımızın ve hastalarımızın takibi, sokak hayvanlarının takibi, şehrimizde tarımsal faaliyetler çok yaygın, akıllı tarım uygulamalarıyla da teknolojinin çiftçilerimizle buluşmasını sağlıyoruz. Kentimizin tüm dünyada tanınması için mobil platformlardan erişim sağlanabilecek vr.mer.bel.tr adresi üzerinden 360 derecelik sanal gerçeklik yöntemiyle Mersin’i izleme imkanına sahip olabilirsiniz. Yine kentimizde akıllı bisiklet uygulamalarını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Başkan Seçer, teknolojik altyapı ile desteklenen hizmetleri arasında yer alan ücretsiz wi-fi, akıllı duraklar, tarımsal tahmin ve erken uyarı sistemleri ile akıllı kavşakları da anlattı.

“Kaçak-kayıp oranının ortadan kaldırılmasında çok önemli bir çalışma”

MESKİ’deki en önemli teknolojik altyapılı sistem olan SCADA’nın teknik detaylarını paylaşan Başkan Seçer, “Yoğun bir şekilde onun gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Tüm içme suyu şebekesinin bağlı olduğu bu sistem içerisinde depolarımızı, terfi istasyonlarımızı, kontrol noktalarımızı, vana ve basınç odalarımızdaki tüm noktaları anlık olarak takip edebiliyoruz, verileri alabiliyoruz, kontrol edebiliyoruz, geçmiş veriler üzerinde analiz yapma imkanına sahip olabiliyoruz ve sistem içerisinde oluşabilecek olumsuzluklara anında müdahale etme şansımız oluyor. Ayrıca kaçak-kayıp oranının azalmasında ya da ortadan kaldırılmasında çok önemli bir çalışma olarak değerlendiriyorum” dedi.

“Atık suyun tekrar kullanımı için önemli çalışmalar yaptık”

Atıksu arıtma tesislerinde arıtılan suyu değerlendirdiklerini anlatan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“İlimizde yer alan toplam 23 atıksu arıtma tesisimizin belirli bölümünde nihai suyun, atık suyun tekrar kullanımı için önemli çalışmalar yaptık. Merkezde yer alan en önemli, en büyük atıksu arıtma tesisimizdeki nihai suyun yine bölgemizin en önemli sanayi tesisinde, sanayi suyu olarak kullanımı için protokol gerçekleştirdik. Bir turizm bölgemizdeki atıksu arıtma tesisimizde önemli bir çalışma gerçekleştirdik. Oradan elde ettiğimiz suyu peyzaj çalışmalarında, bölgenin parklarında ya da refüjlerdeki ağaçlarda, çiçeklerde kullanmak için çalışmalar yaptık ve bitirdik. Şu anda yeni hizmete aldığımız kentimizin merkezindeki 2. büyük arıtma tesisimizde, ileri teknolojiyle yapılmış arıtma tesisimizde elde edilen suyun, o bölge tarımına uygun olduğu için tarımsal sulamada kullanılması amacıyla gerekli çalışmaları tamamladık.”

“Birçok tesisimizde de arıtma çamurundan elektrik üretebiliyoruz”

Atıksu arıtma tesislerinde elde edilen arıtma çamurundan elektrik enerjisi ürettiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Arıtma tesislerimizde arıtma çamurundan elektrik enerjisi üretme konusunda da değerli çalışmalarımız var. Mevcut imkanlar dahilinde tüm çalışmalarımızı bu yöne kanalize ettik. Birçok tesisimizde de arıtma çamurundan elektrik üretebiliyoruz. Artık atıksu arıtma tesislerinin ileri teknolojiyle yapılmasının önemini son günlerdeki çevre felaketlerinden aldığımız derslerle öğrenmiş olduk. Sizler de takip ediyorsunuzdur. İstanbul ve çevresindeki illerin 25 milyonluk nüfusunun bilinçli, bilinçsiz atıklarının denize boca edilmesi sonucu Marmara Denizi’nde ekosistem çöktü ve bir müsilaj sürprizi ile artık sürpriz de diyemeyiz bir müsilaj felaketi ile karşı karşıya kaldık. Bu demektir ki artık bu konulara dikkat etmediğimiz takdirde birçok su havzası, denizlerimiz artık ekosistemlerinde çöküntü ile karşı karşıya kalabilir” ifadelerini kullandı.

Başkan Seçer, hayata geçirdikleri yağmur suyu hasadı projelerini ise “Yağmur hasadı konusunu da çok önemsiyoruz. Bu konuda evcil hayvanlarımızın barındığı bakım merkezimizde bir proje hayata geçirdik. Orada hasat sonucu elde ettiğimiz sudan peyzaj, çevre temizliği konusunda faydalanabiliyoruz. Bu protokol sonrasında sizlerle yapacağımız koordineli çalışmalar çok önemli. Yararlı sonuçlar olacak. Çok teşekkür ediyoruz” cümleleri ile anlattı.

MESKİ, akıllı su yönetimini teşvik etmeyi amaçlıyor

Avrupa’nın su sektörü için araştırma ve yenilik konusunda iş birliği ile koordinasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuş olan WE platformuna üyelik işlemini tamamlayan MESKİ, yapılan anlaşma ile su kaynaklarının çeşitlendirilmesi, sudaki değerlerden yararlanmayı ve dijital su dağıtımını amaçlıyor. Ayrıca gri-yeşil mühendislik altyapısı doğal sistemlerin bir kombinasyonu ve su sisteminin bir parçası olan, su çıkarma, arıtma, dağıtım, yeniden kullanım ve esneklik için kullanılacak Hibrit Yeşil-Gri altyapısının geliştirilmesi de hedefleniyor. MESKİ, üyeliği süresince su sorunlarının üstesinden gelmek ve akıllı su yönetimini teşvik etmek için Water Europe’la yakın iş birliği içerisinde çalışmalarını yürütecek.

MESKİ, bu üyelik ile su kıtlığı, çevre kirliliği, iklim değişikliği ve olağanüstü olaylar gibi su ile ilgili zorlukları göz önünde bulundurarak suyun gerçek değerinin tanınması için çalışmalarını yürütecek.  Mevcut su kaynaklarının, su kıtlığı ve su kirliliğinden kaçınılacak şekilde yönetildiği bir akıllı-su toplumu inşa etmek de MESKİ’nin hedefleri arasında yer alıyor.

Etiketler: /

Reklam
Türk Telekom’a Buradan Acil Çağrımızdır
  Mersin Haberal gazetesi   www.mersinhaberal.com  olarak çarşı merkezinde internetimizin sık sık kopmasının nedenini Türk Telekom’a defalarca arıza kaydı oluşturarak müracaat...
Akdeniz’e 30 Bin Yavru Balık Bırakıldı
Merkezi Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Akdeniz Su Ürünleri Üretim Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nde yetiştirilen 30 bin yavru balık, Tarım ve...
Adana’da Serinlemek İçin Sulama Kanalına Giren 10 Yaşındaki Abdullah Kayboldu
Adana’da serinlemek için sulama kanalına giren 10 yaşındaki Abdullah Bucak, çırpınmasının ardından suda kayboldu. Acılı baba Salih Bucak, eşine ve...
Toroslar’da Gençler İş Kulübü Eğitimi Aldı!
“Toroslar Belediyesinin Kariyer Merkezi, İş Arayanlara Çare Oluyor”   Toroslar Belediyesinin Kariyer Merkezi, işveren arasında kurduğu köprü vazifesiyle iş arayanların...
Mersin Büyükşehir, Taziyeler İçin Yemek Hizmetine Başladı
  Büyükşehir, Taziyelere Başlattığı Yemek Hizmeti İle Vatandaşların Acısına Ortak Oluyor   Mersin Büyükşehir Belediyesi, 4 merkez ilçe ve Tarsus’ta...
Mersin’de 2 Silahlı Saldırı Şüphelisi Tutuklandı
Mersin’de, silahlı saldırılara karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 zanlıdan 2’si tutuklandı. Mersin‘de, silahlı saldırılara karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 zanlıdan...
Adanalıoğlu Akdeniz Caddesi’nde Yol Ve Kaldırım Çalışmaları Tamamlandı
  Adanalıoğlu’nun Yollarından Üretici De Memnun Vatandaş Da… Büyükşehir’den Tarımsal Üretimin Kalbi Adanalıoğlu’na Dört Dörtlük Yol   Mersin Büyükşehir Belediyesi,...
Sağlıkçılara Müjde! Ek Ödeme Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı
Sağlıkçıların özlük haklarına yönelik önemli değişiklikleri içeren Ek Ödeme Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Gelişmeyle ilgili açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin...
Büyükşehir İtfaiyesi, İstanbul Büyükşehir’den K9 Eğitmenlerini Mersin’de Ağırladı
  Mersin Büyükşehir’e Ait K9’lar Ciddi Ve Başarılı İşler Çıkarıyor K9’lar Zorlu Bir Eğitim Sürecinden Geçiyor Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye...
Tarsus Belediyesi Zabıta Ekipleri Halk Sağlığıyla Oynanan Pastane Ürünlerine El Koydu
Tarsus Belediyesi Zabıta Ekipleri Halk Sağlığıyla Oynanan Pastane Ürünlerine El Koydu Gıda denetimleri kapsamında Tarsus Belediyesi Zabıta ve Sağlık İşleri...
Tarsus’ta Neler Oldu
“BİR YAZ EĞLENCESİ”  OYUNUYLA  TARSUS’TA 22 MAHALLEDE 19 BİN SEYİRCİYE ULAŞILDI Tarsus Belediyesi tarafından merkez ve  kırsal mahallelerde kentin sanat...
Başkan Seçer: “Eğitime Yardımlarımız Artarak Devam Edecek”
  “120 Kişilik Yurt Binamız Hazır”   Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayı 2. Birleşim Toplantısı’nda, gündem dışı konuların ardından, komisyonlara...
Başkan Seçer: “En Düşük İşçi Ücretini 7268 Tl’ye Çıkardık. Toplu İş Sözleşmemiz Hayırlı Olsun”
  “Okan Merzeci Ve 18. Cadde Kesişimindeki Noktada Çalışmalarımızı Başlattık” Başkan Seçer, Sahil Bölgelerindeki Çevre Kirliliğine Dair Konuştu: “Biz Büyükşehir...
Çanakkale’de Eşini Öldürüp Sosyal Medyada “Gururlu Hissediyor” Paylaşımı Yapan Katil Kocadan İronik Sözler: Haber Yapmayın Beni
Çanakkale’de eşi Ayşe Korur’u tüfekle öldürdükten sonra sosyal medya hesabından, “Gururlu hissediyor” paylaşım yapan katil zanlısı Gencay Korur, adliyeye sevk...
Toroslar’da Festival Var!
“Toroslar Belediyesi İle Çamlıyayla Belediyesinden İğne Oyası Festivali”   Toroslar Belediyesi; Çamlıyayla Belediyesi ortaklığında “6. Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası Festivali”...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ