$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN BAL GİBİ DESTEĞİ ‘BAL EVİ’ İLE DEVAM EDİYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN BAL GİBİ DESTEĞİ ‘BAL EVİ’ İLE DEVAM EDİYOR
  • 15.06.2021
  • 69 kez okundu

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN BAL GİBİ DESTEĞİ ‘BAL EVİ’ İLE DEVAM EDİYOR

MERSİNLİLER KATKISIZ ÜRÜNLERE ARTIK BAL EVİ’NDEN ULAŞIYOR

“ÇOCUKLUĞUMDAKİ O TAT GELDİ AĞZIMA, HOŞUMA GİTTİ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği öncülüğünde doğal ve katkısız bal ve arı ürünlerinin satışının yapılması için açılan Bal Evi, Yenişehir ilçesindeki ilk noktasında faaliyetini sürdürüyor. Vatandaşlardan ilgi gören Bal Evi satış noktaları ilerleyen günlerde Mezitli ve Toroslar ilçelerinde de yerini alacak.

Tüketici Seval Nesli, doğal ürünlere ulaşma noktasında Bal Evi’nin kurulmasının çok iyi olduğunu ifade ederek, “Güvenilir insanlar arkasında, o yüzden biraz daha farklı bakıyorum artık. Yakınımızda olması güzel bir şey. Çocukluğumdaki o tat geldi ağzıma, hoşuma gitti” dedi. Bal Evi’ne daha önce gelerek ürünlerin tadına baktığını söyleyen Mustafa Çevirici ise “Her çeşit bal ürünlerini koymuşlar ortaya. İsteyen istediğini alabiliyor. Yine geleceğiz, dizayn harika” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği iş birliğiyle arı ürünlerini üreticiden tüketiciye doğal ve daha az maliyetle ulaştıracak olan proje kapsamında kısa süre önce açılan “Bal Evi” satış noktalarının ilki, Yenişehir ilçesinde faaliyetini sürdürüyor.

Bir kısmı geri dönüşüm malzemelerinden yapılan ve tamamen Büyükşehir’in ustalarının ellerinden çıkan “Bal Evi” tanzim satış noktası özelliği gösteriyor. Tüketici tamamen doğal ve katkısız bal ve arı ürünlerine ulaşırken, üretici de ürünlerini doğrudan piyasa değerinde satabiliyor.

Üreticilerin hayali gerçekleşti, doğal ve katkısız ürünler artık Bal Evi’nde

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi tarafından hayata geçirilen projeyle bal ve arı ürünleri üreticilerinin doğrudan tüketiciye ulaşabilme hayali gerçekleşti. Tüketicilerin sağlığına zararlı olan sahte bala karşı tamamen doğal ürünlerin yer aldığı Bal Evi, bal ve arı ürünlerini üreticiden tüketiciye daha az maliyetle ulaştırıyor.

Birliğe kayıtlı 4 bine yakın yetiştiricinin ürettiği çeşit çeşit bal, propolis, arı sütü, polen gibi arı ürünleri Bal Evi aracılığıyla ilk elden vatandaşlara satılıyor. İlki Yenişehir ilçesine yerleştirilen Bal Evi, GMK Bulvarı’nda Dumlupunar Anadolu Lisesi yanında yer alıyor. Büyükşehir’in ‘Bal Gibi Destek, Her Petekte Gelecek!’ sloganıyla başlattığı proje kapsamında kentin 13 ilçesindeki 708 arı yetiştiricine petek, arıcı körüğü ve arıcı maskesi desteğinde bulunulmuştu. Üretimden pazarlama aşamasına kadar arı üreticilerinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi Bal Evi satış noktalarını ilerleyen günlerde Mezitli ve Toros ilçelerinde de kuracak.

“Üretimden pazarlamaya her süreçte üreticilerimizin yanındayız”

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi, Tarımsal Hizmetler, Eğitim ve Kooperatifler Şube Müdürü Selçuk Şahutoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak tarımın her alanında olduğu gibi arı yetiştiricilerine de destek vermeyi sürdüreceklerini belirterek, “Üretimden pazarlamalarına kadar geçen sürede her zaman üreticilerimizin yanlarındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde 708 üreticimize temel arıcılık malzemelerini hediye etmiştik. Şu anda da arı yetiştiricilerimizin üretmiş olduğu balların analizlerini yaparak arı yetiştiricileri birliğimiz öncülüğünde vermiş olduğumuz bal büfelerinde satışını gerçekleştirmekteyiz. Bu konuda üreticilerimizin aynı zamanda da tüketicilerimizin desteklerini sonuna kadar alıyoruz ve memnuniyetlerini sürekli dile getiriyorlar” dedi.

“Burada kazanan iki taraf var; biri üretici biri tüketici”

Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt, arı üreticilerinin ürünlerini pazarlama noktasındaki en önemli sıkıntılarının ürünlerin değerinde satılamaması olduğunu vurgulayarak, Bal Evi satış noktasının bu yaraya merhem olduğunu söyledi. Kurt, “Gelen tüketiciler diyorlar ki; ‘Allah sizlerden razı olsun. Ne tükettiğimizi bileceğiz. Artık balı bal tadında yiyeceğiz’ Sadece Mersin’de değil tüm Türkiye’de dileğimiz bu tür yerlerin olması. Burada kazanan iki taraf var; biri üretici biri tüketici. Balları üreticilerimizden ayrı ayrı alıp, analizlerini yaptırıp her balı karıştırmadan kendine has doğal tadıyla, kendi özüyle direk tüketicilerin ayaklarına ulaştırma imkanına sahibiz” dedi.

Birliğin Merbal markasıyla oluşturduğu ürünlere yurt içi ve dışından tüketicilerin merbal.net adresinden ulaşabileceklerini belirten Kurt, “Türkiye’ye ve kamuoyuna sesleniyorum; lütfen bu tür oluşumları, çiftçilerimizi, bizlerin yaptığı her şeyin destekçisi olsunlar. El birliğiyle büyütelim, bu gerçekten bir gönül işi” diye konuştu.

“Bal fiyatlarımız istediğimiz seviyelere geliyor yavaş yavaş”

Yaklaşık 25 yıllık arı üreticisi olduğunu ifade eden Mehmet Fansa, sahte bal yüzünden daha önce hem ürün fiyatlandırmada sıkıntılar çektiklerini hem de halka ulaşmakta zorlandıklarını ifade ederek, “Büyükşehir’in Arıcılar Birliği ile yapmış olduğu koordinasyonda balımızın çok rahat bir şekilde halka ulaşması, istediğimiz fiyatta gitmesi bizim için çok iyi oldu. Özellikle sahte balla mücadele etmemiz çok azdı. Kendi ballarımızın satışını yapabiliyorduk ama direk halka ulaştırılmasında Birlik ve Büyükşehir ile yapılan koordinasyon çok iyi bizim için. Bal fiyatlarımız istediğimiz seviyelere geliyor yavaş yavaş” ifadelerine yer verildi.

“Büyükşehir, üreticiye doğrudan ulaşmamızı sağladı”

30 yıldır arıcılık yapan emekli öğretmen Zeki İm, merdiven altında üretilen fason balların arıcılık yapanların ürünlerine kıyasla neredeyse 4’te 1 fiyatına satıldığını söyleyerek, “Bir arıcı arkadaşımız aylarca yuvasından, çocuklarından ayrı kalıyor. Dağlarda tek başına yetiştiriyor. Merdiven altı ballarla mücadelenin daha sıkı tutulmasını istiyorum. Bal Evi satış noktası için Büyükşehir Belediyesi’nden Allah razı olsun. Böyle bir Bal Evi kurdu ve üreticiye doğrudan ulaşmamızı sağladı. Hem vatandaşımız temiz bal yiyor hem de üretici olarak ürünümüzün değerini tam olarak almamızı sağlıyor. Ekonomik olarak da bize katkısı oluyor” dedi.

“Çocukluğumdaki o tat geldi ağzıma, hoşuma gitti”

Tüketici Seval Nesli, bazı gıda ürünlerinde tüketicilerin kandırıldığını ifade ederek, “Eskiden bu kadar bal arayışına girmiyordum çünkü kendi ballarımız vardı. Sonradan şehre taşındığımız için de tabii ki doğal olarak katkı maddeleri çok fazla olduğu için hep soru işaretiyle yaklaşıyorduk. Böyle bir şey olması çok güzel olmuş. Güvenilir insanlar arkasında o yüzden biraz daha farklı bakıyorum artık. Hoşuma gitti, yakınımızda olması güzel bir şey. Çocukluğumdaki o tat geldi ağzıma” diye konuştu.

“Buraya bal almaya geldik, bundan sonra bu alışverişimize devam edeceğiz”

Bal Evi’ne daha önce gelerek ürünlerin tadına baktığını söyleyen Mustafa Çevirici, “80 yaşındayım. Buraya bal almaya geldik. Gerçekten güzel, bundan sonra bu alışverişimize devam edeceğiz. Belediyenin de önderliğinde Arıcılar Birliği’nin de katkılarıyla güzel bir düzen yapmışlar. Her çeşit bal ürünlerini koymuşlar ortaya. İsteyen istediğini alabiliyor. Bunların tadına da baktık, çok da mutlu olduk. Yine geleceğiz, dizayn harika. Pencereleri bile arı peteğinin işareti olarak göstermişler” diye konuştu. Sevim Çevirici ise “Mersin’e yakışmış, çok güzel olmuş. Tadı da çok güzel beğendik ve buradan balımızı da alıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Üretici ile tüketici arasında doğrudan bir bağ oluştu”

Birlik üyesi ve Bal Evi satış sorumlusu Soner Saray, açılışın üzerinden kısa süre geçmesine rağmen vatandaşların yoğun talebiyle karşılaştıklarını belirterek, “Üretici ile tüketici arasında doğrudan bir bağ oluştu aslında. Artık üretici de kendi balının satılacağını biliyor tüketici de nereden nasıl bal alacağını çok iyi biliyor. Biz burada doğru bilgi verdiğimiz takdirde zaten kişiler de bundan sonra gönül rahatlığıyla bal yiyebilecek veya diğer arı ürünlerini tüketebilecek” dedi.

Etiketler: /

Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli’de esnafla bir araya geldi
Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli’de selden etkilenen esnafa ve vatandaşlara tekrar ziyarete geleceğine dair söz verdiğini hatırlatarak, “Hamd olsun, bugün esnaflarımızla,...
Karadeniz Ereğli AFAD Koordinasyon Merkezi’nde değerlendirme toplantısı yapıldı
Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Vali, AFAD Başkanı, DKK Karadeniz Bölge Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, ilgili birim yöneticileri...
Resmi Gazete başlıkları
YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YÖNETMELİKLER –– Merkezi Finans ve İhale Birimi Personel Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik –– Gümrük Uzlaşma...
Şanlıurfa’nın kasım ayı uyuşturucu bilançosu
Müdürlükten yapılan açıklamada kasım ayı içerisinde düzenlenen operasyonlarda 85 şahsın tutuklandığı belirtildi. Öte yandan operasyonlarda 960 kilogram 857 gram skunk,...
Bakan Tunç’tan Bakırköy Adalet Sarayı’na ziyaret
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bakırköy Adalet Sarayı’nı ziyaret ederek yargı mensupları ve adliye personeliyle bir araya...
48 ilde Narkogüç 38 operasyonu: 391 gözaltı
Bakan Yerlikaya, uyuşturucu madde imal eden, satan zehir tacirlerine yönelik gerçekleştirilen Narkogüç-38 operasyonunun başarıyla tamamlandığını belirterek, bu kapsamda 391 zehir...
Sağlıkta şiddet suçuna 6 yıl 4 ay 26 gün hapis cezası
Bakan Koca, Edirne 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde 24 Ekim’de, havalı tabanca ve sözlü tehditle iki...
Irak’ın kuzeyindeki terörist hedeflerine hava harekatı düzenlendi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak'ın kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör...
Türkiye, Uluslararası Denizcilik Örgütü Konsey üyeliğine tekrar seçildi
Bakanlıktan yapılan açıklamada Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konsey üyeliği seçimlerinin Londra’da gerçekleştirilmekte olan IMO 33. Genel Kurul toplantısı çerçevesinde yapıldığı...
Bakan Göktaş, şehit polis memuru Musa Erdem’in cenaze törenine katıldı
"Şehit Polis Memuru Musa Erdem'i, baba ocağı Adıyaman'da dualarla Hakk'a uğurladık." açıklamasını yapan Bakan Göktaş, "Rabbim kendisine rahmetiyle muamele etsin,...
Özel’den Can Gürzap için taziye mesajı
Özel mesajındda, "Vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğim değerli sanatçı Can Gürzap’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum." dedi....
İletişim Başkanı Altun: “İsrail’in insanların haber alma özgürlüğüne kasten saldırıyor”
Kameraman Muntasır es-Savvaf'ın hayatını kaybettiğini bildiren Altun, "İsrail’in bugün yeniden başlattığı Gazze’ye yönelik saldırılarda, Anadolu Ajansı kameramanı Muntasır es-Savvaf hayatını...
Başkan Büyükkılıç’ tan Mevlana Kütüphanesi’ne ziyaret
Kütüphaneden yararlanan gençlerle sohbet eden Başkan Büyükkılıç, “Hizmete sunduğumuz yeni kütüphanelerle Kayseri’yi kütüphaneler şehri yaptık. Bu kütüphanelerimizden biri olan Talas...
Jandarma’dan kış lastiği hatırlatması
Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibarıyla başladığı ifade edildi. Açıklamada, "Güvenli bir sürüş için...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Başbakanı Fumio ile görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ