mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Meski, Yenilikçi Çalışmalara İmza Atıyor

Meski, Yenilikçi Çalışmalara İmza Atıyor
  • 24.05.2021
  • 42 kez okundu
Reklam

Meski, Water Europe Üyesi Oldu

 

Meski, Su Yönetimini En Akılcı Ve Verimli Şekilde Kullanmaya Devamediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi MESKİ Genel Müdürlüğü, Avrupa’nın su sektörü için araştırma veyenilik konusunda iş birliği ile koordinasyonu amacıyla kurulan Water Europe’a (WE) üyelik işleminigerçekleştirdi. 27 farklı ülkeden 224 üyeye sahip bir iş birliği platformu olan WE ile MESKİ ArıtmaTesisleri Dairesi ile Araştırma ve Geliştirme Dairesi başkanlıkları koordinesinde çevrimiçi birtoplantı gerçekleştirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, sudeğer zincirinin tüm çeşitliliğini temsil eden, su hizmeti sağlayıcıları, su kullanıcıları, teknolojisağlayıcıları, kamu otoritelerinin ve sivil toplumun ortaklığında kurulmuş bir proje ve iş birliğiplatformu olan Water Europe’a  (WE) üyelik işlemini gerçekleştirdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde çalışmalarına aralıksız devameden MESKİ, Avrupa Birliği çerçeve programları kapsamında, dünyanın en büyük bütçeli araştırmave inovasyon programı olan UFUK2020’ye (HORIZON2020) dâhil olarak bilimsel ve yenilikçi biranlayışla altyapısını güçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Bu bağlamda, Avrupa’nın su sektörüiçin araştırma ve yenilik konusunda iş birliği ile koordinasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuş olanWE platformuna üyelik işlemini gerçekleştirdi.

MESKİ, su konusunda kilit projelerin üretilmesinde önemli roller oynayan WE üyesi

2004 yılında Avrupa Komisyonu tarafından; su konulu araştırmalarda üyelerinin koordinasyon ve işbirliğini artırmak, su konusunda rekabetçiliği artırarak AB’de güçlü bir su sektörü liderliği yaratmak,stratejik planlama, lobi faaliyetleri ve eşgüdüm içerisinde yürüyen araştırma faaliyetlerive Avrupa’nın su ile ilişkili toplumsal sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak amacıyla kurulanWE, 27 farklı ülkeden 224 üyeye sahip bir iş birliği platformunu oluşturuyor.

WE, Avrupa Birliği’nin çerçeve programları kapsamında su konusundaki fonlarının yönlendirileceğiçalışmaların belirlenmesinde ve 20 çalışma grubu ile su konusunda kilit projelerin üretilmesindeönemli roller oynuyor. Türkiye’den sadece TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve TemizÜretim Enstitüsü, Boğaziçi Üniversitesi ve MESKİ Genel Müdürlüğü’nün üye olduğu WE; hidroiklimselekstrem (kuraklık ve sel) olaylara uyum, sürdürülebilir su ve tarım yönetimi, kent içi veçevresindeki suyun sürdürülebilir yönetimi, sanayi için sürdürülebilir su yönetimi, kıyısal alanlardasu üzerindeki baskının azaltılması, tahrip edilmiş su alanlarının rehabilitasyonu (yüzey ve yeraltı suyu) başlıklarında çalışmalar yürütüyor.

MESKİ, WE ile çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi

MESKİ Genel Müdürlüğü, WE üyelik işlemlerinin birinci adımı olarak 28 Nisan 2021 tarihindeArıtma Tesisleri Dairesi ile Araştırma ve Geliştirme Dairesi başkanlıklarının koordinesinde WaterEurope adına katılım sağlayan Durk Krol ve Anca Popa ile çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi.Yapılan toplantıda üyelik işlemleri ve sonrasında yapılacak çalışmalara dair karşılıklı bilgialışverişinde bulunularak, 29 Nisan 2021 tarihinde MESKİ’nin resmi olarak WE üyelik işlemleribaşlatıldı. WE Genel Kurulu’nda, üyelerin oylaması ile 11 Mayıs 2021 tarihinde MESKİ’nin WEüyeliği gerçekleşmiş oldu.

MESKİ, WE bünyesindeki çalışma gruplarına dâhil olarak su konusunda uluslararası iş birliği ile ABprojeleri ve diğer uluslararası projelere katılım sağlayarak, bilimsel-teknik altyapısını güçlendirmeyihedefliyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ