$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Büyükşehir, Mersin Hali’ni Modern Yapıya Kavuşturuyor

Büyükşehir, Mersin Hali’ni Modern Yapıya Kavuşturuyor
  • 09.03.2021
  • 100 kez okundu

BÜYÜKŞEHİR, MERSİN HALİ’Nİ MODERN YAPIYA KAVUŞTURUYOR

MERSİN HALİ’NDE YENİ BİR ÇIKIŞ KAPISI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI: ULAŞIM SORUNU TAMAMEN ÇÖZÜLECEK

SU BASKINLARINA KARŞI TEDBİRLERİN ALINDIĞI MERSİN HALİ’NDE MAL KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLDİ

MERSİN HALİ’NDE POŞETLEME SİSTEMİ BAŞLATILDI, ÇÖP DAĞLARI TARİH OLDU

MERSİN HALİ’NDE ‘BOŞ KASA DEPOLAMA ALANI’ İNŞA EDİLDİ

KOMİSYONCULAR DERNEK BAŞKANI ŞEN: “SOSYAL BELEDİYECİLİK ADINA PİK YAPMIŞ DURUMDAYIZ”

Büyükşehir Belediyesi, yürüttüğü çalışmalarla Mersin Merkez Hal Kompleksi’ne modern ve çağdaş bir yapı kazandırıyor. Büyükşehir’in bünyesine kazandırdığı ‘Münir Özkul Kreşi’ ile Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Hal Kompleksi’nde trafik sorununun tamamen çözüme kavuşması için çalışmalar sürerken, fiziki koşullar elden geçirilerek sağlıklı ve güvenli bir ortam yaratıldı.

Büyükşehir Belediyesi Merkez Hal Yöneticisi Mehmet Güner, “Yeni bir proje çalışmasıyla sevkiyat kısmından çıkan tüm araçları arka bölümden hem otobana hem D-400 yoluna bağlamak koşuluyla güzel bir ek çıkış kapısı yapıyoruz” dedi. Bu kapının tamamlanmasının ardından otopark alanlarının yapılacağını söyleyen Güner, “Yaklaşık 1-2 ay içerisinde kantarların taşınmasının ardından boşalan alanlara hem binek araçlar için hem de büyük araçlar için otopark alanını ayarladık” diye konuştu. Güner, eski çöp konteynerleri sistemleri ile Hal’de oluşan çöp dağlarının önüne geçmek için poşetleme sistemine geçtiklerini söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Hal esnafı için bir şans olduğunu vurgulayan Mersin Yaş Sebze Meyve Komisyoncular Dernek Başkanı Münir Şen ise “Tarım sektörünün tüm sorunlarına en az bizim kadar vakıf. Bu nedenle kendi sorunlarımızı rahatlıkla aktarabiliyoruz. Göreve geldiği günden bu güne kadar tüm sorunlarımız ve taleplerimiz yerine getirildi. Sektörün özellikle fiziki olarak Halimizin tüm ihtiyaçları giderilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 800 hektar alan üzerine kurulu, 1500 iş yerine sahip ve günde 7 bin civarında aracın sevkiyat yaptığı Mersin Merkez Hal Kompleksi’nde 2020 yılında başlattığı çalışmalarla hem esnafın hem de üreticinin takdirini topluyor. 2019 yılında Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü, Hal Kompleksi’nin paydaşları ile yaptığı çalıştaylar sonucunda tespit edilen sorunları ana başlıklar altında birleştirerek, çözümü için hummalı çalışmalar başlattı. Bu süreç içerisinde Hal Kompleksi’ndeki trafik sorunu, çevre kirliliği, sinek ve haşere ile mücadele ve su baskınları gibi birçok sorun çözüme kavuşturuldu.

Büyükşehir, Hal’deki paydaşlar ile düzenlediği çalıştaylarla sorunları tespit etti

Büyükşehir Belediyesi Merkez Hal Yöneticisi Mehmet Güner, Hal Kompleksi’ne günlük ortalama 7-8 bin aracın giriş yaptığını, günlük insan sirkülasyonunun 30 bin civarında bulunduğunu söyledi. Güner, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in üreticinin en küçük emeğinin heba olmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istediğini vurgulayarak, “Biz de bu konuda paydaşlarımız olan komisyoncular, pazarcılar, sevkiyatçılar, tüccarlar, ihracatçılarla bir araya gelerek sık sık çalıştaylar düzenledik. Bu çalıştaylar sonucunda Halimizin tüm sorunları hakkında bir fizibilite çalışması çıkardık. Bu fizibilite çalışmasının sonuçlarını projelendirdik ve bu projeleri de hayata geçirmeye başladık” dedi.

Ulaşım sorununu tamamen çözecek yeni bir sevkiyat çıkış kapısı yapılıyor

Hal Kompleksi’nin en büyük sorunlarından biri olan ulaşım sıkıntısına dair yaptıkları çalışmaları anlatan Güner, bu sorunu yalnızca Hal bazında ele almadıklarını, üreticinin tarladan topladığı malı Hal’e sağlıklı, kısa ve güvenli bir şekilde getirebilmesi için tarladan, Hal’in ana kapısına kadar ana arterlerin tüm yollarını düzenlediklerini belirtti. Güner, “Hal’in tek giriş, tek çıkış kapısı var. Dolayısıyla trafik sıkışıklığına sebep olmakta. Yeni bir proje çalışmasıyla sevkiyat kısmından çıkan, yurt içi ve dışı tüm araçları arka bölümden hem otobana hem D-400 yoluna bağlamak koşuluyla güzel bir ek çıkış kapısı yapıyoruz. Meclis’ten geçti, imar planına işlendi. İnşaat çalışmalarımız bir hafta önce fiilen başladı. Yaklaşık 60 gün içerisinde sonuçlandırılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Binek araçlar ve büyük araçlar için 2 park alanı yapılacak

Planladıkları park alanı çalışmasına ilişkin konuşan Güner, “Mevcut ek kapının açılmasından sonra kantar yerlerimizi değiştiriyoruz. Oradan boşalan yerler de imar planlarında ‘araç otopark alanları’ olarak belirlendi. Yaklaşık 1-2 ay içerisinde kantarların taşınmasının akabinde boşalan alanlara hem binek araçlar için hem de Hal’in arka tarafındaki sevkiyat bölümünde büyük araçlar için otopark alanını ayarladık. İhale çalışmaları devam etmekte olup, proje çalışmaları bitti” ifadelerini kullandı. Ayrıca Hal içerisinde çalışan vatandaşların iş güvenliğini sağlamak adına yapılan çalışmalara da değinen Güner, “Bu konuda yol işaretlemeleri, yaya yolu işaretlemeleri, trafik işaretlemeleri ve yaya yolu yaptık ve bunların kontrollerini sağlıyoruz” dedi.

Kısa süre önce duvarları meyve ve sebze figürleri ile süslenen Hal Kompleksi’ne çevre düzeni ve yaya yolu kapsamında kaldırımlar yaptıklarını da sözlerine ekleyen Güner, “Komisyoncular bölümünde pilot bölge olarak başladık. İnsan sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde kaldırım yaptık. Hal içerisinde yine ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarına başladık. Bu çalışmalarımız bordür ve kaldırım çalışmaları ile birlikte devam etmekte. En kısa sürede sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Poşetleme sistemi ile çöp dağları son buldu

Güner, daha öncesinde sebze ve meyve atıklarından oluşan çöp dağlarının sebep olduğu çevre sorununun sonlandırılması için yaptıkları çalışmalar hakkında ise şunları söyledi:

“Eski çöp konteynerleri sistemleri ile sokaklarda çöpler vardı. İnsanlar çöplerini, çöp kovalarının yetersiz kalmasından veya çok sık dolmasından ve rutin boşaltılmamasından dolayı yere döküyorlardı. Dolayısıyla çevre sağlığı ve çalışanlar için güvenli ve hijyenik ortam sağlanamamaktaydı. Bu sorunu noktalamak için poşetleme sistemine geçtik. Bununla ilgili gerekli alt yapıyı sağladık. Paydaşımız Komisyoncular Derneği ile birlikte ortak hareket ettik. Esnaf arkadaşlarımıza poşetler dağıttık ve çöp toplama aracı ile günde 2 periyot olarak, acil durumlarda ise özel araç göndererek esnafın iş yerinin önünden çöpleri alıp kurduğumuz çöp depolama ve aktarma merkezine götürüyoruz. Böylece biz Hal’de sağlıklı ve hijyenik bir çalıma ortamı elde ettik. Bu çalışma ile çöplerden kaynaklı oluşan sinek ve haşere mücadelesine karşı da ön bir tedbir aldık.”

“Boş kasa depolama alanı inşa ettik”

2019’da yapılan çalıştayların ardından 2020’de yapımına başlanan boş kasa depolama alanı hakkında da bilgi veren Güner, “Esnafa bir yandan dolu kasalar geliyor, bir yandan da her yer boş kasalarla doluyordu. Dolayısıyla buradaki boş kasaların yer işgali hem trafik sıkışıklığına neden olmakta hem de devrilme riskinden dolayı can tehlikesi yaratmaktaydı. Bununla ilgili hemen hazırda bulunan alanlara boş kasa depolama yerleri inşa ettik. Onları ilk etapta 140 esnafımıza verdik. Yenileri için de çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Hal esnafının mal kaybına sebep olan su baskınlarına karşı titiz bir çalışma yürütüldü

Hal’de yoğun yağışlar sonrasında su baskınları yaşandığını hatırlatan Güner, bu konuda gerekli fizibilite çalışmalarının yapıldığını ve aksayan yönlerin belirlendiğini kaydetti. Güner, “Yağmur suyu giderlerimizi komple kontrol ederek elden geçirdik. Kırık olanları onardık, yetersiz olanları büyüttük. Bütün yağmur suyu giderlerimizdeki sebze ve meyve atıklarından oluşan tıkanmaların önüne geçmek için rutin olarak 3 ayda bir temizliğe tabi tuttuk. Yağan yağmurlarda vatandaşlarımız ve üreticilerimiz için önemli bir sorun olan su baskınlarından kaynaklı mal kaybının önüne geçmiş olduk” dedi.

“Tüm taleplerimiz yerine getirildi”

Mersin Yaş Sebze Meyve Komisyoncular Dernek Başkanı Münir Şen, hal esnafının pandemi döneminde de yalnız bırakılmadığını, hijyen ve sağlık hizmetlerinin artırılarak sürdürüldüğünü belirterek, “Sosyal belediyecilik adına pik yapmış durumdayız” dedi. Şen,  Hal Kompleksi’ne yapılan hizmetlere ilişkin yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

“Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer camiamız için bir şans. Tarım sektörünün tüm sorunlarına en az bizim kadar vakıf. Bu nedenle kendi sorunlarımızı rahatlıkla aktarabiliyoruz. Göreve geldiği günden bu güne kadar tüm taleplerimiz yerine getirildi. Özellikle fiziki olarak Halimiz’in tüm ihtiyaçları giderilmiş durumda. Yıllardır trafik sorunu vardı Hal’de. Büyükşehir Belediye Başkanı’mızla beraber biz bunu çözdük. Otobana direk bağlantılı sevkiyat çıkış kapımız yapılıyor. Trafiğin rahatlaması açısından ciddi bir kolaylık oluşturacak. Diğer taraftan yaya yollarımız yapıldı. Özellikle yeşillendirme konusunda ciddi çalışmalar devam ediyor. Otopark alanları tahsis edildi. Yapımı planlanan bir soğuk hava projemiz var. Dünyada ilk olan bir kreşimiz var. Yapımı devam eden ve bugünlerde bitecek olan güneş enerjisi ile çalışacak olan bir Gıda Kurutma Tesisimiz var. Yaklaşık 25 kadın istihdam edilecek. Yine Büyükşehir’le beraber Türkiye’de ilk olmak üzere çöp poşetleme sistemine geçtik. Biz çöplerimizi poşetliyoruz, Büyükşehir Belediyesi bunları kapımızdan alıp çöp toplama merkezine kadar götürüyor. Bu çalışma sağlık ve görüntü açısından Halimiz’e büyük bir değer kazandırdı. Bugün dışardan Hal’e girince zaten farkı; eğer daha önce girdiyseniz; gözle görünür bir şekilde hissedersiniz.

Etiketler: / / /

Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli’de esnafla bir araya geldi
Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli’de selden etkilenen esnafa ve vatandaşlara tekrar ziyarete geleceğine dair söz verdiğini hatırlatarak, “Hamd olsun, bugün esnaflarımızla,...
Karadeniz Ereğli AFAD Koordinasyon Merkezi’nde değerlendirme toplantısı yapıldı
Bakan Yerlikaya, Karadeniz Ereğli AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Vali, AFAD Başkanı, DKK Karadeniz Bölge Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, ilgili birim yöneticileri...
Resmi Gazete başlıkları
YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YÖNETMELİKLER –– Merkezi Finans ve İhale Birimi Personel Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik –– Gümrük Uzlaşma...
Şanlıurfa’nın kasım ayı uyuşturucu bilançosu
Müdürlükten yapılan açıklamada kasım ayı içerisinde düzenlenen operasyonlarda 85 şahsın tutuklandığı belirtildi. Öte yandan operasyonlarda 960 kilogram 857 gram skunk,...
Bakan Tunç’tan Bakırköy Adalet Sarayı’na ziyaret
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bakırköy Adalet Sarayı’nı ziyaret ederek yargı mensupları ve adliye personeliyle bir araya...
48 ilde Narkogüç 38 operasyonu: 391 gözaltı
Bakan Yerlikaya, uyuşturucu madde imal eden, satan zehir tacirlerine yönelik gerçekleştirilen Narkogüç-38 operasyonunun başarıyla tamamlandığını belirterek, bu kapsamda 391 zehir...
Sağlıkta şiddet suçuna 6 yıl 4 ay 26 gün hapis cezası
Bakan Koca, Edirne 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde 24 Ekim’de, havalı tabanca ve sözlü tehditle iki...
Irak’ın kuzeyindeki terörist hedeflerine hava harekatı düzenlendi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak'ın kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör...
Türkiye, Uluslararası Denizcilik Örgütü Konsey üyeliğine tekrar seçildi
Bakanlıktan yapılan açıklamada Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konsey üyeliği seçimlerinin Londra’da gerçekleştirilmekte olan IMO 33. Genel Kurul toplantısı çerçevesinde yapıldığı...
Bakan Göktaş, şehit polis memuru Musa Erdem’in cenaze törenine katıldı
"Şehit Polis Memuru Musa Erdem'i, baba ocağı Adıyaman'da dualarla Hakk'a uğurladık." açıklamasını yapan Bakan Göktaş, "Rabbim kendisine rahmetiyle muamele etsin,...
Özel’den Can Gürzap için taziye mesajı
Özel mesajındda, "Vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğim değerli sanatçı Can Gürzap’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum." dedi....
İletişim Başkanı Altun: “İsrail’in insanların haber alma özgürlüğüne kasten saldırıyor”
Kameraman Muntasır es-Savvaf'ın hayatını kaybettiğini bildiren Altun, "İsrail’in bugün yeniden başlattığı Gazze’ye yönelik saldırılarda, Anadolu Ajansı kameramanı Muntasır es-Savvaf hayatını...
Başkan Büyükkılıç’ tan Mevlana Kütüphanesi’ne ziyaret
Kütüphaneden yararlanan gençlerle sohbet eden Başkan Büyükkılıç, “Hizmete sunduğumuz yeni kütüphanelerle Kayseri’yi kütüphaneler şehri yaptık. Bu kütüphanelerimizden biri olan Talas...
Jandarma’dan kış lastiği hatırlatması
Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibarıyla başladığı ifade edildi. Açıklamada, "Güvenli bir sürüş için...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Başbakanı Fumio ile görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ