mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İşçiler de neye uğradığını şaşırdı! Fabrikayı bir gecede boşaltıp kayıplara karıştılar

İşçiler de neye uğradığını şaşırdı! Fabrikayı bir gecede boşaltıp kayıplara karıştılar
  • 15.12.2020
  • 97 kez okundu

Gaziantep’te 70 işçinin çalıştığı ambalaj fabrikası, bir gecede sökülerek boşaltıldı. Mesaiye gelen işçiler boş fabrikayı görünce hayatlarının şokunu yaşadı. Maaşlarını ve tazminatlarını alamayan işçiler ise şimdilerde ortadan kaybolan patronlarına ulaşmaya çalışıyor.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde uzun yıllardır ambalaj ve etiket üretimi yapan “Yükseliş’ adlı firma hafta sonu tüm çalışanlarına makineler bakıma girecek” diyerek izin verdi.

PATRONLARA ULAŞAMADILAR

Hafta başı itibariyle işe gelmeye hazırlanan işçiler servisin gelmemesiyle kendi imkanlarıyla fabrikaya ulaştı. İşe başlamak için fabrikaya giren işçiler tüm makinelerin sökülerek götürüldüğünü fark etti. Patronlara ulaşamayan işçiler içeride kalan 45 günlük maaşları ile tazminatlarını alabilmek için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Fabrika işçisi Cengiz Kileci, patronlarının makineleri sattığını ve kendilerine hiçbir bilgi verilmediğini belirterek, “Şu an bekliyoruz, maaşlarımız var, tazminatlarımız var, yıllık izinlerimiz var” diyerek mağduriyetlerini ifade etti.

“ÖDEME YAPMAZLARSA PERİŞANIZ”

Bir başka çalışan Ahmet Fırat ise, makinelerinin taşınmasının Cuma akşamı meydana geldiğini belirterek, “Akşam 18.30 gibi beni arayıp ‘fabrikada olup bitenden haberin var mı’ dediler. Normalde 10 saat çalışıyoruz. O gün erkenden 4’te çıkmıştık. Ben de arkadaşa ‘herhangi bir sorun yoktu biz çıkarken’ dedim. Ama o sıralarda bu makineler taşınmaya başlanmış. Nereye taşındı bilmiyoruz. Telefonla arıyoruz cevap yok, patrona zaten ulaşamıyoruz. Yani bu adam ortaya çıkıp bize bir ödeme yapmazsa gerçekten perişanız” dedi.

TAŞINMAYA ŞAHİT OLANLARI SİLAHLA TEHDİT ETMİŞLER

Fabrikada halen çalışan olarak görüldükleri için herhangi bir şikayeti yapamadıklarını belirten Fırat, ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi. İşçi Ahmet Fırat, makinelerin söküldüğünü görenlerin ise silahlı kişiler tarafından tehdit edildiğini iddia etti.

Çalışanlar, birçok işçinin kıyafetlerinin dahi götürüldüğünü ifade ederken; bir an önce kendilerine yardım edilmesini ve bu sorunun çözülmesini istedi.

Kaynak: İHA

Etiketler: / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ