mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yerli SİHA Aksungur’un Seri Üretimi Başladı

Yerli SİHA Aksungur’un Seri Üretimi Başladı
  • 05.12.2020
  • 70 kez okundu

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Anka’nın devamı olan Aksungur’un seri üretime başladığını açıklarken Milli Muharip Uçağı’n ise 2023’te hangardan çıkacağını müjdeledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, TRT Radyo 1’deki ‘Yerli ve Milli’ programında önemli açıklamalarda bulundu. 18 Mart 2023’te hangardan çıkacak olan Milli Muharip Uçağı, 3 yıllık sertifikasyon çalışmalarından sonra 2025’te teslimatları başlayacak ve 2029 yılında görevlere başlayacak.

Türkiye, 5. nesil savaş uçağı üretebilen, bu teknoloji ve alt yapıya sahip 4. ülke olacak. Uçak bittiğinde ise ülkemizde bir savaş uçağı tasarım tecrübeli 6000 mühendisimiz olacak.

ATAK-2 HELİKOPTERİ 2025’TE ENVANTERDE

Tamamen yerli ve milli olarak üretilen Atak 2 helikopteri ise 2023’te ilk uçuşunu yapacak ve 2025’te de teslim edilecek. Atak-2, Amerikalılarla Rusların ardından en gelişmiş helikopter olacak. Gökbey helikopterinin ise teslimatları 2022’de başlayacak.

AKSUNGUR’UN SERİ ÜRETİMİ BAŞLADI

Anka’nın devamı olan Aksungur’un seri üretimine geçtiklerini açıklayan Kotil, “Daha çok yük taşıyabilen, daha çok havada kalabilen Anka-2’mizin de seri üretimini yapıyoruz.

Anka-2 48 saat havada kaldı. Dolayısıyla uzak yerden kontrol edilebileceği için, Türkiye’nin herhangi bir noktasında kumanda merkezinden her tarafa gidip gelebiliyorlar. Bugün dünya turu atmıyorlar ama inşallah yakında dünya turu atan İHA’larımız olacak.” şeklinde konuştu.

 

Etiketler: / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ