mersinhaberal.com -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Başkan Seçer’den Deprem Tedbirleri İçin Komisyon

Başkan Seçer’den Deprem Tedbirleri İçin Komisyon
  • 10.11.2020
  • 87 kez okundu

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın Birinci Birleşimi yapıldı. Son yaşanan İzmir depremi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin sorumluluk alanında depreme karşı alınması gereken tedbirleri görüşmek üzere bir komisyon oluşturulmasını teklif etti. Seçer, “Bir komisyon oluşturup ivedi olarak Mersin’de belediyelerin yetki ve sorumluluğu dâhilinde alınması gereken tedbirler nedir? Bunlar belirlensin. Bunları meclis kararına dökelim, uygulamaya geçelim” dedi.

MESKİ’nin Çeşmeli Kanalizasyon İnşaatı ve Gülnar İçmesuyu İnşaatı işi için İller Bankası’ndan kullanacağı toplam 25 milyon 824 bin TL ek krediye ilişkin gelirlerini teminat olarak göstermek üzere Başkan Seçer’e yetki verilmesi konusu da gündeme geldi. Başkan Seçer, oybirliği ile kendisine yetki verilmesini kabul eden meclis üyelerine destekleri dolayısıyla teşekkür etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın Birinci Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. İzmir’de 114 kişinin ölümüne, binin üzerinde kişinin yaralanmasına neden olan İzmir depremiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin sorumluluk alanı içerisindeki alanlarda depreme karşı alınması gereken tedbirleri görüşmek üzere bir komisyon oluşturulmasını teklif etti. Meclis’te MESKİ’nin iki projesi için İller Bankası’ndan kullanacağı 25.8 milyon liralık ek krediye ilişkin gelirlerini teminat olarak göstermek üzere Başkan Seçer’e yetki verilmesi de kabul edildi.

Meclis toplantısında idareden gelen 34, komisyonlara havale edilen 11, gündem dışı 1 olmak üzere toplam 46 madde görüşüldü. Meclis’te gündem maddeleri görüşülmeden önce yerel basın mensuplarının toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanması ve Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantıları ile MESKİ Genel Kurul Meclis toplantısı ve kararlarının gazetelerde yayınlanarak yerel basına destek olunması ile ilgili önergenin gündeme alınması oy çokluğu ile reddedildi.

Seçer’den depremle ilgili alınacak tedbirler için komisyon oluşturulması teklifi

Geçtiğimiz hafta İzmir’de meydana gelen deprem ile ilgili sayısal verileri Meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin sorumluluk alanı içerisinde bulunan alanlarda depreme karşı alınması gereken tedbirleri görüşmek üzere bir komisyon oluşturulmasını teklif etti. Seçer, TBMM’nin dünyanın en çok kanun yapan parlamentolarından biri olduğunu ancak uygulama noktasında sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, “Burada açıkçası mevzuatların da netliği yok. Kavram ve yetki kargaşası var.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var. Denetim yapma mükellefiyeti olan kurumlar var. Bütün bunların görevini iyi yapması lazım ve bunları da yaparken bir yetki karmaşasına düşmemesi gerekiyor” dedi. Seçer, komisyon kurulması ile ilgili düşüncelerini şu cümlelerle dile getirdi:

“İlçe belediyelerinin de özellikle binalara ruhsat verirken; ruhsat verdikleri projelerin uygulanıp uygulanmadığını denetlerken çok daha titiz, dikkatli çalışması gerektiğini düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de kendi sorumluluk alanımızda işimizi bu anlamda çok daha ciddi yapmamız gerekiyor. Bu hassasiyeti hepimiz biliyoruz. Şöyle bir öneri getireyim. Bir komisyon oluşturup ivedi olarak Mersin’de belediyelerin yetki ve sorumluluğu dâhilinde alınması gereken tedbirler nedir? Bunlar belirlensin. Bunları meclis kararına dökelim, uygulamaya geçelim. Birçok bölgede kentsel dönüşüme ihtiyaç var.”

“Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak ortak bir yol alabiliriz”

Mersin’in muhtelif yerlerinde kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan çok fazla yer olduğunun altını çizen Başkan Seçer, “Sahil şeridinde batıya doğru gittikçe bir sarsıntı durumunda ortaya çıkacak resmi hayal dahi edemiyorum. Zemin emniyeti olmayan alanlara binalar yapıldı. Bu gerçekler ışığında böyle bir öneri getirmek istiyorum. Bunun detayını parti gruplarının sözcüleriyle de görüşebiliriz, temsilci alırız. Bu konuda otoriteler; içimizde mühendis olan arkadaşlarımız var, konuya hâkim olan arkadaşlarımız var. Bunu meclis kararına bağlayıp bundan sonra Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ortak bir yol alabiliriz diye düşünüyorum. Bunu da taktirlerinize sunuyorum” dedi.

Büyükşehir “Kır Çiçekleri” Projesi için Mersin Üniversitesi ile protokol yapacak

Başkan Seçer, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber yürütülen ‘Kır Çiçekleri’ projesinin sonuçlandırıldığını, bu kapsamda 56 aile ile tek tek görüşülerek süreç boyunca tesislerde ağırlandıklarını ve proje hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgilendirildiklerini söyledi. Seçer, “Sonuç itibari ile şu anda yurdumuz açık. Oranın yemekhanesinden yatakhanesine kadar her şey usulüne uygun yapıldı. Şu anda eğitim öğretim yılı başladı. Öğrencilerimiz geldi. 52 öğrencimiz var, 8 boş bıraktık. Biraz da pandeminin verdiği bazı komplikasyonlardan kaynaklı. Milli Eğitim Müdürlüğü ile istişareli olarak Kocavilayet Ortaokulu’na kayıtları yapıldı. Sabah okullarına gidiyorlar, servis bırakıyor. Bizim öğrencilerimiz spor kulübümüzde lisanslaşacak. Yedinci sınıfta branşlaşıyorlar. Şu anda temel spor bilgileri alıyorlar. 7. sınıfta da basketbol, voleybol, atletizm hangi spor dallarına daha çok yatkınlarsa oraya evrilecekler. İşte bütün bunlar tabii testlerle oluyor. Bunları biz Mersin Üniversitesi ile beraber yürüteceğiz” dedi. Proje kapsamında Mersin Üniversitesi ile Büyükşehir arasında yapılacak olan protokol imzalama yetkisinin Başkan Seçer’e verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

MESKİ’nin iki projesine ek kredi için gelirlerinin teminat gösterilmesine onay

MESKİ’nin Çeşmeli Kanalizasyon İnşaatı işi için 3 milyon 942 bin TL ve Gülnar İçmesuyu İnşaatı işi için 21 milyon 881 bin TL olmak üzere İller Bankası’ndan kullanacağı toplam 25 milyon 824 bin TL ek krediye ilişkin gelirlerini teminat olarak göstermek üzere Başkan Seçer’e yetki verilmesi konusu da gündeme geldi. Başkan Seçer, oybirliği ile kendisine yetki verilmesini kabul eden meclis üyelerine destekleri dolayısıyla teşekkür etti.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nca evsel katı atıkların yönetimi hizmetlerine göre hazırlanan “2021 Yılı Mersin Büyükşehir Belediyesi Evsel Katı Atık Tarife Raporu” ile ilgili konunun komisyona sevkine dair teklif meclise sunuldu. Meclis oy birliği ile teklifi onayladı. Başkan Seçer, katı atıklar ile ilgili bu yıl bir bedel alınmayacağının altını çizdi.

“Sosyal Uyum Merkezi kurmak istiyoruz”

Birleşmiş Milletler Göç kuruluşu olan Uluslararası Göç Örgütü iş birliği ile Mersin’de yaşayan hassas topluluklara yönelik psikososyal destek, hukuki destek, tercümanlık desteği, temel haklara erişim desteği, eğitim desteği ve sosyal içerme faaliyetleri hizmetlerini sunacak Sosyal Uyum Merkezi açılmasının planlanması ve işbirliği sonucunda Sosyal Uyum Merkezi’nin faaliyetlerine başlayabilmesi için Başkan Seçer’e protokol imzalama yetkisinin verilmesi teklifi meclise sunuldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Seçer, “Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu olan Uluslararası Göç Örgütü ile yaptığımız bir işbirliği bu. Bir Sosyal Uyum Merkezi kurmak istiyoruz. Mersin’de yaşayan geçici koruma altında Suriyeliler, sığınmacılar, dezavantajlı gruplar var. Bu vatandaşlarımızın ev sahibi yani yerli nüfusla uyumunu sağlayacak bir takım çalışmalar yürütmek istiyoruz. Bu minvalde yaptığımız çalışmaları biz, Birleşmiş Milletler göç kuruluşu olan Uluslararası Göç Örgütü ile beraber yapacağız. Bu kapsamda yapılacak olan protokolün yapılma yetkisinin tarafıma verilmesini istiyorum” dedi.

Ayrıca, Uluslararası Göç Örgütü’nün bazı taahhütler verdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Uluslararası Göç Örgütü bize teknik yardım taahhüdü yapıyor. Bazı çalışma alanlarında, bedellerini kendileri ödeme koşuluyla personeller işe alınacak. Bu personeller, sosyal çalışmacı, eğitim danışmanı ve toplum destek danışmanı gibi bazı personeller olacak” diye konuştu. Görüşmelerin ardından madde oy birliği ile ilgili komisyonlara havale edildi.

Meclis’te Erdemli’ye zeytinyağı üretim tesis alanı konusu görüşüldü

Erdemli İlçesi, Koyuncu Mahallesi 64 ada, 9 No’lu parsele zeytinyağı üretim tesis alanı yapılması konusundaki 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ile ilgili madde Meclis’te görüşüldü. Başkan Seçer, “İki boyutu var. Yatırım yapılsın, özellikle tarıma dayalı bir tesis burası. Tarımsal ürün işleyecek. Bölgemizin en müstesna üretim kalemlerinden zeytin üretimini ekonomik değere dönüştürüyor, zeytinyağı şekline dönüştürüyor. Ama bu tip tesislerin de özellikle koku açısından çevreye rahatsızlık verdiğini biliyoruz. Bu önemsenecek bir durumdur ama bir taraftan da yatırım yapılması gerekiyor. Bu da çok önemli ve değerlidir. Oranın lokasyonu nedir, mesafe nedir, hakim rüzgarlar nedir, yönü nedir? Bunların çok iyi değerlendirilmesi lazım” dedi.

“Verilmesi taraftarıyım ama dediğim gibi etraf rahatsız olmayacaksa”

Başkan Seçer, Meclis’te konuyla ilgili farklı görüşlerin olduğunu dile getirerek, “Netice itibariyle doğru kararı da vermek lazım. Ben de katılıyorum. Farklı düşünmek gayet güzel. Bir yatırımcının önünün kesilmesini doğru bulmam. Ama yatırım yapılsın diye de çevreye rahatsızlık verecek bir kararın altına da imza atılmasını arzu etmem. Diğer taraftan vatandaşımız sıkıntıya girer. Bu konuda bir daha değerlendirme imkanı sunalım istiyorsanız. Yani ben komisyona tekrar gönderebilirim, yerine gidilir, bir daha bakılır. Bizim Tarım Daire de katkı sunabilir, ekip göndeririz. Bir taraftan kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Ben verilmesi taraftarıyım ama dediğim gibi etraf rahatsız olmayacaksa” dedi. Müzakerenin ardından karar komisyon raporu doğrultusunda oylandı ve Meclis üyelerince oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis’te Erdemli İlçesi Kargıcak Mahallesi’nde yer alan 2 parselli bir adada 8 kata izinli bir bina yapımının 12 kata çıkarılmasıyla ilgili konu görüşüldü. Bazı meclis üyeleri söz konusu alanın Kargıpınarı’ndaki üstgeçit civarında bulunduğunu ve üstgeçit yapıldıktan sonra arazi sahibinin mağduriyet yaşadığını belirtti. Bazı meclis üyeleri ise kat artışı kararının olumsuz emsal oluşturacağını savunarak, konunun imar planları çerçevesinde görüşülmesi gerektiğini savundu. Cumhur İttifakı üyeleri kat artışına olumlu görüş bildirdi ve konu 28 kabul, 27 ret oyuyla kabul edildi.

“Kamu yararını sağlayacak olan mekanizma devlet mekanizmasıdır”

Silifke İlçesi Gazi Mahallesi’ndeki bir tarım arazisinin ticari alana dönüştürülmesiyle ilgili bakanlıktan ‘Kamu Yararı Kararı’ alınması konusu mecliste tartışma yarattı. Cumhur İttifakı’na mensup meclis üyeleri, bölgedeki ticari faaliyetin yöre halkına fayda sağlayacağını ve bunun kamu yararı olduğu savundu. Bazı meclis üyeleri ise tarım alanlarının ticari faaliyetler uğruna heba edilmesinin büyük bir yanlış olduğunu vurguladı. Müzakereler sonucu ‘kamu yararı’ kavramıyla ilgili mecliste meydana gelen karmaşaya açıklık getirme ihtiyacı duyan Başkan Seçer, Kamu yararı ekonomik ve hizmet boyutlu olarak toplumda bireylerin sosyal adalet çerçevesinde hizmetlerden yararlanması şeklinde tanımlanmaktadır. Bu kamu yararını sağlayacak olan mekanizma devlet mekanizmasıdır” dedi.

“Bir kılıfı uydurmak için meclis kullanılmasın”

Başkan Seçer, bazı meclis üyelerinin mecliste olumsuz karar bildirseler dahi bakanlığın resen olumlu karar bildireceğine dair görüşlerine değindi. Bakanlığın resen olumlu karar verebileceğini belirten Seçer, “Çevre Bakanlığı bizden görüş alıyor. Burada polipropilen tesisi yapılıyor. Burada liman genişliyor. Bizden görüş istendi. Olumsuz görüş verdik. Bizim olumsuz görüşümüz dikkate alınıp da mı orada özel endüstri bölgesi ilan edildi? Çevre Bakanlığı’nda limanın genişlemesi konusunda bizim referansımız mı kabul edildi? Hayır, resen yapıyorlar. Yani birbirimizi kandırmayalım ama bir altlık oluşturmak, hukuki bir zemin oluşturmak, daha amiyane, bir kılıfı uydurmak için meclis kullanılmasın” dedi.

“Bu kamu yararı olur mu? Bu şahsi bir yarardır”

Söz konusu alanda yapılacak değişiklikle ilgili bakanlıktan ‘Kamu Yararı Kararı’ alınması kararı, Cumhur İttifakı’na mensup meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Seçer, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Örneğin orman alanları anayasal bir hükümdür, satılamaz, daraltılamaz. Çok nettir. Küçültülemez. Ama kamu yararı işin içerisine girdiği zaman işte kamu yararı kavramı orada kendini gösteriyor. Evet, orman alanı ama benim kentte mezarlık alanları açmam lazım. Kamu yararıdır. Evet, orman alanıdır ama benim buradan yol açmam lazım. İşte kamu yararıdır. Ben işletme yapacağım, fabrika yapacağım, kamu yararı. Niye? İşte bir sürü insan çalışacak. Ya bu kamu yararı olur mu? Bu şahsi bir yarardır. Burada farklı yasalar devreye girer. Buraya yaparsın, buraya yapamazsın. Bir imar düzeni vardır. Burası lojistik alanıdır, burası mesken alanıdır. Her gelen istediği tarım alanına burada kamu yararı vardır diye site oturtturursa, bunun adı da kamu yararı olursa biz bu işin altından kalkamayız. İyi niyetle bir iş yapmaya çalışıyoruz.  Olabilir ama bir kavram kargaşasından dolayı da yanlış bir oy kullanmayalım ya da karar vermeyelim.”

Etiketler: / /

Reklam
Hüda Par Mersin İl Başkanı Kurum Ve Ziyaretlerini Sürdürüyor
HÜDA PAR Mersin İl Başkanı Tahir UYSAL ve Başkan Yardımcılarından oluşan bir heyet, Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne atanan Mustafa YALÇIN’a...
Hasadı Yapılan Karpuzları Belediye Halka Ücretsiz Dağıtacak
  -İLK HASADI BAŞKAN BOZDOĞAN YAPTI Tarsus Belediyesi’nin ata ve yerli tohum seferberliği kapsamında halka ücretsiz olarak dağıtılan fideler meyve...
Dünyanın Gözü O’nun Üzerinde!   
  Toroslar Belediyesinin Milli Bocce Sporcusu Mehmet Can Yakın’dan, İnanılmaz Rekor   Toroslar Belediyesi Bocce Takımı’nın Milli Takım oyuncusu Mehmet...
Çiftçilere Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı Dağıtıldı
Osmaniye’de meyve sineğiyle mücadele çerçevesinde çiftçilere Akdeniz Meyve Sineği Kitlesel Yakalama tuzağı dağıtıldı. Osmaniye‘de meyve sineğiyle mücadele çerçevesinde çiftçilere Akdeniz Meyve Sineği...
Tarsus Belediyesi’nin Üreticiye Verdiği Ayçiçek Tohumlarının Hasadı Yapıldı
  ÇİFTÇİLERİN YÜZÜ GÜLDÜ Tarsus Belediyesi’nin üreticiyi desteklemek adına yaptığı çalışmalar meyvelerini vermeye devam ediyor. Bu kapsamda çiftçilerin üretimini arttırmak...
Mersin’de Kaçak Silah Ticareti İddiasına 4 Gözaltı
Mersin’in Toroslar ilçesinde, oto yıkamacıda kaçak silah ticareti yaptıkları iddia edilen 4 şüpheli gözaltına alındı. Mersin‘in Toroslar ilçesinde, oto yıkamacıda kaçak silah...
Chp’li Antmen Karşılaştırmalı Gıda Ürün Fiyat Tablosu Yayınladı
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde 15 Ağustos’ta indirime gidileceğini duyurmuştu. Ancak indirime...
Mersin Büyükşehir, Yaptığı Modern Yollarla Akdeniz’in Çehresini Değiştiriyor
Başkan Seçer, Akdeniz’in Tozunu Alan Modern Yolları Gezdi Seçer: “Bu Bölgeler, Tarihinde Görmediği Teknik Hizmeti Aldı” “İlçe Belediyesi’nin Sorumluluğundaki İşleri...
Mersin Büyükşehir Belediyesi 20 Bin Paket Aşure Dağıttı
  13 İlçede 18 Ayrı Noktada Vatandaşlara Aşure Dağıtımı Gerçekleştirildi   Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’nin, Muharrem ayı dolayısıyla...
Yeni Doğan Bebeği Tarlaya Bırakmışlar
Mersin’in Akdeniz ilçesinde bir tarlada, 3-4 günlük bir bebek bulundu. Mersin‘in Akdeniz ilçesinde bir tarlada, 3-4 günlük bir bebek bulundu. Yoldan geçerken...
Büyükşehir Belediyesi Yks Kurs Merkezlerinde Eğitim-Öğretim Yılı Başladı
Bu Sezon Yardımcı Kitaplar Da Ücretsiz Olarak Dağıtılacak Öğrencilere Rehberlik Alanında Hizmet Devam Edecek   Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler...
HÜDA PAR Tarsus İlçe Kadın Kolları Gençlerle Bir Araya Geldi
HÜDA PAR Tarsus İlçe Kadın Kolları gençlerle bir araya geldi ​HÜDA PAR Tarsus İlçe Kadın Kolları gençlerin talepleri öğrenmek ve...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA 15 KAZ ÖLÜ BULUNDU Tarsus Belediyesi Zabıta İşleri Müdürlüğü saha çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.  Bu kapsamda ekipler ihbar...
Silifke’de Otomobile Çarpan Motosikletteki Kişi Yaralandı
Mersin’in Silifke ilçesinde, motosikletin otomobile çarpması sonucu yaralanan kişi hastaneye kaldırıldı. Mersin‘in Silifke ilçesinde, motosikletin otomobile çarpması sonucu yaralanan kişi...
Evlilik Hazırlığındaydı; Merdivenden Düşen Özel Harekat Polisi Kurtarılamadı 
NİŞANLISINI, ÜNİFORMASIYLA UĞURLADI Mersin’de, merdivenden düşüp, başından yaralanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden harekat polisi Osman Şerif Aktaş (26) için Tarsus...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ