$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Olağan Toplantıdan Önemli Kararlar

Olağan Toplantıdan Önemli Kararlar
  • 04.08.2020
  • 153 kez okundu

TARSUS BELEDİYESİ, AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI.

Tarsus Belediyesi’nin 2020 Yılı Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısının 1.Birleşimi Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın yönettiği oturum ile geçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşının okunmasının ardından bir önceki meclis tutanaklarının oylanması ile başlayan meclis toplantısı müdürlüklerden ve komisyonlardan gelen evraklarının okunup oy birliği ile karara bağlanması ile devam etti.

COVID-19 TEHLİKESİ GEÇMİŞ DEĞİL, BELEDİYE OLARAK TEDBİRLERİMİZİ ARTTIRARAK DEVAM ETTİRECEĞİZ.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Pandemi sürecinin devam ettiğini ve bir süre daha devam edeceğini belirterek bu konudaki tedbirlerimizi arttırarak devam ettireceğiz, dedi.

Başkan Bozdoğan konuşmasının devamında, hayata geçirilecek ve yapım aşamasına gelen projeleri ardı ardına sıralayıp, bizim amacımız kalıcı eserleri şehrimize inşa edip halkımıza kazandırmanın gayreti içindeyiz. Bu eserleri tesis ettiğimiz Tarsus Türkiye’nin nesnesi değil, öznesi haline gelecek, ifadesini kullandı.

27 YIL ATIL BİR VAZİYETTE BEKLETİLEN ROMA YOLUNUN DEVİR PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; proje aşamalarında sona gelinen kalıcı eserler ile ilgili verdiği detaylı bilgide “1993 yılında Cumhuriyet alanında tesadüf eseri bir kazı yapıldığında, M.S 1. Yüzyılda Romalılar tarafından yapılan, antik Roma yolu bulundu. 27 yıl atıl bir vaziyette bekletildi ve nihayet 27 yıl sonra yapılan proje bugün sabah 9’da Kültür Bakanlığıyla ortak imzayı attık. Bu konuda değerli Kültür Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a emeklerinden dolayı ve aynı zamanda buna katkı sağlayan tüm herkese teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Ve Tarsus için çok anlamlı ve özellikle de kent tarihini kültür turizmine açan kapı olması bakımından çok önemliydi ve Tarsus adına da böyle bir protokol imzalanmasından da inanılmaz derecede mutlu oldum. İkinci olarak Vuslat Kent Meydanı Kleopatra Projesi ve Fuar alanı projesi. Güçlü bir proje. Bununla ilgili olarak da daha önce mecliste dile getirmiştim. Anıtlar kurulundan KUDEP Başkanımız Fevziye Kökdil ile birlikte özellikle kalp krizi geçirdiğim dönemlerde inanılmaz bir mücadele vermiştik. Kültür Bakanlığına gidip, yine Antik Roma Yolu gibi 26-27 yıl bir proje beklemesin diye bu projeyi bizim belediye adına yapacağımızı ve projelendireceğimizi söyledik. Şu anda da 2 önemli projemiz hazırlandı ve bu hazırlanan projeleri de her ne kadar Covid sürecinde yaşasak da, bu projeleri ortaya koyduk ve bir an önce de çalışmaya başlayacağız. Tarsus adına da çok önemli bir proje bu.

Diğer önemli bir konuda; plan ve bütçeden bütçe komisyonu başkanımız Lütfi Elvan’a Tarsuslular adına teşekkür ediyorum; Kültür Merkezi’nin devrinin protokolünün hazırlanacağından dolayı. Bu kentte bir kültür merkezimiz yoktu, yaklaşık 3 yıldır yapılmayan bir kültür merkeziydi. Bunun bütün tadilatını, bütün onarımını Tarsus Belediyesi karşılayacak ve Tarsus Belediyesi’ne tahsis edilecek. Çok da önemli bir proje. Bir diğer Tarsus Plajı olayı, daha önce de konuştuğum bir olaydı. Burada da Akdeniz Belediye Başkanımızla istişare sonucunda Emlak İstimlak’taki ekibimiz ve İmar’daki ekibimizin yapacağı çalışma neticesinde onlara ve bize ait olan yerler ortaya çıkartıldığında Tarsus plajına kavuşuyor. Bu da çok önemli bir proje ve yakın bir zamanda da bunun da anlaşması yapılacak. Bu arada da Türkiye’nin en büyük spor kompleksinin yapılacağı alan, Altaylılar Mahallesinde 47 dönüme yapılacak olan spor kompleksimiz. Gerçekten de bütün spor faaliyetlerini içeren bir kompleks olması bakımından önemli bir proje çıkartıldı, ortaya konuldu.

Yine Türkiye’nin bir İş Güvenliği ve Sağlık Tıp Merkezi yapılan çalıştay ve arkasından Uluslararası Tarsus Sunumundan sonra proje getirildi. Burada gurur duyduğum bu iki proje de de Tarsus Mimarlar Odası’nın aktif görev alması. Yine Tarsus Mimarlar Odası’nın aktif görev aldığı Altaylılar Mahallesinde kız ve erkek öğrenci yurdu, diğer yurdun arka tarafında da kreşin yapımı. Bunlarda Mimarlar Odası’nda projelendirilen bir olay. Onu da bitirdiler.

Yine baraj civarında alt terapi merkezi, yıl sonuna kadar bitecek olan projemiz, onun çalışması Fen müdürlüğümüz tarafından devam ediyor.

Diğer tarafta Saint Paul’un etrafındaki o butik otelin, Unesco Evi’nin, tanzim satış mağazasının ve turizm danışmanlık yerinin dördünün de kiralanmasıyla en azından o mahallenin daha doğrusu o sokağın farklı bir görüntüden ortadan kaldırılması için Belediye adına bu dört yerin de tadilatına başladık, Eylül ayında da açılışını yapacağız. Unesco Evi dedim, bizim için çok önemli çünkü ne olursa olsun bu yıl Unesco’ya adaylığımızı kesinleştirmek, bitirmek istiyoruz, bununla ilgili de arkadaşlarımızın çok güzel çalışmaları var. Bununla ilgili de Unesco Evi’nde bir gala da düzenlenecek.

Şelale civarında 20 dönüm Engelli Köyümüz ve 60 dönüm dini botanik bahçe çalışmalarımız başladı. Burada anlatmak istediğim, özellikle Tarsus adına neler yapıldığını halkımın, herkesin bilmesini istediğim için.

Geçen hafta Şehitler Tepesi’nde yaklaşık 8 dönümlük alanda bir park alanının kamulaştırılması yapıldı.

Güzel bir seyir tepesi, park alanı haline getirilecek bir yer. Yıl sonuna kadar iki tane bitireceğimiz kreşimiz ve bir düğün salonumuz var, iki tane Pazar yeri (Şehitler Tepesi ve Altaylılar Mahallesi). Yine 4 ayrı aile sağlık merkezi ki Mithatpaşa’yı bu yılın sonuna kadar bitireceğiz. 6 tanzim satış mağazası artı yeryüzü pazarını Siptilli Çarşısında donatılmış bir hale getirilecek. Yine Kubatpaşa Tarsus Kent Müzesinin en geç Şubat ayına kadar açılışını yapacağız. Burada özellikle biz sadece Tarsus’un kent müzesini değil aynı zamanda kadın müzesi getirdiğimiz bir proje Kubutpaşa projesi.

Bu arada 472 konutun kura çekimi 20 Ağustos Perşembe günü, saat 10’da yapılacak. 2021’in Şubat ayında da ailelere teslim edilecek. Geldiğimizde temeli atılan bir yerdi. Sosyal medyada çok güzel şeyler yazdılar. Gerçekten de burada müdür arkadaşlara çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. İsmetpaşa kentsel dönüşüm ekibi oluşturuldu. Yüksek mühendis arkadaşlarımız, inşaat mühendisi arkadaşlarımız, harika mühendisi, mimar arkadaşımız, teknik ekip tamamen oluştu ve çalışmalara başladık.

35 milyonluk asfalt ihalesi yapıldı. Zaman kaybetmek istemiyoruz. Bir an önce çalışmaya başlamak zorundayız. Bayramda başkan yardımcısı arkadaşlarımız ve müdürlerimiz Tarsus’un bütün köylerini gezdik, sorun belli zaten, yol sorunu, asfalt sorunu, yolların tozlu olması. Asfalt olayını vakit kaybetmeden 4 ekiple birlikte bu çalışmalara başlayacağız. Bu konuda da elimizden geldiğince gerçekten de bu kent adına en uzak yerlerden Boztepe’den başlayıp Tarsus’a kadar ineceğiz. 2 ekip yukarıda çalışırken, 2 ekip de Tarsus’ta çalışacak.

1000 tane konteyner ihalesi yapıldı. Çok önem verdiğimiz bisiklet yolları… Bu konuda da basında, sosyal medyada takip ediyorum. Gerçekten bu bisiklet yoluyla ilgili çalışmalar önem taşır. Bu konu hakkında Büyükşehirle bağlantılar da yaptığımız birçok proje var.

D4’deki Organik Kooperatif Satış Merkezimiz. Tarsus’un organik ürünlerini sattığımız merkez. Eylül ayında faaliyete geçecek. Burası da önemli bir satış merkezi olacak. Tabi küçük tarım üreticileri ve süt üreticilerine olan desteğimiz devam ediyor. Onlara olan desteği daha fazla artıracağız. Özellikle peynirdir, kefirdir, süzme yoğurttur, tereyağıdır. Bunların oluşumu hem küçük üreticilerimiz hem de halkımız için fiyat açısından düşündüğümüzde inanılmaz bir rakam, yarı yarıya düşecek bir rakam ortaya çıkıyor. Burada hem küçük süt üreticisi memnun olacak hem de vatandaş memnun olacak. Şu ana kadar iki yüz bine yakın kitap dağıtıldı.  Buradaki hedefimiz çok daha fazla. Bir milyonların rakamını bulmamız gerekiyor ama bunları destekle yani belediye bütçesinden fazla bir katkı ile değil halkımızın desteğiyle vatandaşlarımıza ulaştırmak istiyoruz. Yine sebze, meyve dağıtımında dört yüz tonu geçtik. Geçen şunu gördüm; belediyeye elli bin liraya alsalar yetmiş bin lira makbuz kesiyorlardır diyorlar. Değerli meclis üyeleri, bunun için belediyenin bütçesinden bir kuruş para çıkmıyor. Bunlar hep destekle, hayırsever insanların desteğiyle olan bir olay. Burada belediyenin kasasından, bütçesinden çıkan bir rakam değil bu. Daha önce de konuştum park içi işgaller mutlaka bitecek. Bu konudaki tutumumuz çok net. Her ne kadar covid sürecinde özellikle Kaymakamlık tarafından bazıları ertelense, ilerde daha aktif şekilde temizliği yapılacak. Çünkü söylediğimiz tek bir söz var: Gerek sokaklar, gerekse parklar halkındır ve halkın kendisinin en iyi değerlendirebileceği bir zemine getirilecek. Otuz bini geçen erzaktan bahsetmiştim geçen. Bu sosyal hizmetler yönetmenliğinden sonra bunların daha fazla devamı getirilecek. Ne olursa olsun bitmeyen ve öyle kolay kolay da çabuk bitmeyecek olan bir Covid süreci var. Burada çoğu yerde de bazı eleştirileri yaptım ama biz hata yapmayalım dedim. Covid de, çözümünü bireysel olarak görmeyin dedim. Belediye olarak biz bireysel olarak görmüyoruz çünkü bu neticede toplumsal bir olay. Ama Türkiye’deki tabloya baktığınız zaman maalesef buna bireysel olarak bakılıyor. Herkes maskesini taksın, herkes ellerini yıkasın, sosyal mesafe kalksın. Olay bunla sınırlı değil. Elbette vatandaşlarımızın bunu yapması önemli ama olaya toplumsal açıdan bakmadığınız zaman bu sorun bitmez. Bugün sabah bir doktor arkadaşımızı kaybettik. Otuz beş yaşında bir psikiyatri uzmanı, çok da değerli ve başarılı bir psikiyatri uzmanı. Kahramanmaraş’ta Şehir Hastanesinde, Necip Fazıl Kısakürek Şehir Hastanesinde çalışan bir doktor arkadaşımız. Kırk birinci doktor arkadaşımızı kaybediyoruz bu süreçte ama kimsenin umurunda değil. Kurban Bayramında sahile hücum edenleri görmüşsünüzdür. Ne kadar kilometrelerce arabaların biriktiğine herkes şahit olmuştur. Süreç işliyor ve bu sürecin ekim ayında neler getirip götüreceğini bilemediğimizden dolayı belediye olarak buna toplumsal bir refleks göstermek için tedbirlerimizi daha fazla arttıracağız. Bugünden itibaren Tarsus’ta Pandemi farklı bir boyuta da geldi. Bugün testler de başladı Tarsus’ta yani bitmekte olan bir hastalık değil. Tam tersi devam eden ve yarın daha farklı açıdan tıbbi olarak da nöropati gibi veya başka organ tutuluşu gibi ortaya çıkacak olan ciddi bir hastalık ortaya çıkıyor ve tablo çok fazla değişti. Her ne kadar rakamlarda ya iyi gidiyor, bu işi başardık, her şey çok güzel denilse de bunun hiç de olmadığı ve toplumsal bir sorun olarak ortada olduğu kesin. Bir o kadar da ekonomik sıkıntılar ortada. Tabi olayın sosyal tarafına bakabilirsiniz, politik de bakabilirsiniz, ekonomik de bakabilirsiniz. Neticede bu vatandaşlarımızın canıyla uğraştığı bir dert ve burada her türlü fedakarlığı bir yerel yönetimde belediye olarak elimizden geldiğince alacağız.  İhaleler canlı olarak yayınlanıyor. Geçen ihalede bir şaibe olduğu için iptal etmek zorunda kaldık. Hani ne olursa olsun gerçeklik onu sorgulayalım diye var. Biz de onu sorguluyoruz. O şaibeyi gördüğüm anda bir sonraki ihaleye bıraktım. Atıl vaziyetteki Bağlar Spor Salonu üreten tekstil atölyesine dönüyor. 120 kişi iş sahibi olacak. Bizi ilgilendiren ve en çok önem verdiğim o ve üreten bir yer olacak. Tarsus’ta mevcut camilerin ışıklandırılması yapılıyor. Artı şu an hala konuştuğumuz ve önümüzdeki hafta Ankara’da tekrar değerlendireceğimiz Tarsus’un en büyük camisini üç katlı otopark, içerisinde konferans salonları ve kütüphanesiyle birlikte 4 dönümlük bir yerde yapılacak bir caminin anlaşmasını yapacağız. Yine Tarsus Cemevi’nin arkasında Cemevi yönetimin isteğiyle bir yurt ve özellikle restoranı içeren bir tesis yapılacak. Bu önümüzdeki yıla yetiştireceğimiz projeler.

Burada Tarsus adına yapılacak faaliyetlerin anlamlı ve kalıcı olması adına gerek. Tarsus Kaymakamlığı ve gerekse Tarsus Üniversitesi ile Tarsus Belediyesi’nin ortak çalışması var, fikir alışverişi yapılarak ve anket çalışmasıyla da konumlandırılarak bu kararlar veriliyor. Önümüzdeki hafta Salı günü basın çalıştayı Tarsus ve Mersin’deki gazeteci arkadaşlarla birlikte yapılacak. Bu çalıştaya çok önem veriyorum çünkü basının son zamanlardaki durumu ortada zaten. Mesleğini basın ahlak ve kurallarına göre etik kurallar çerçevesinde yürüten Tarsus’un yerel basınına elimden gelen tüm desteği vereceğim. Tabi burada bizi biraz güçlü kılan bazı şeyler oldu. 14 milyona gitmeyen bir yerin yaklaşık 25,5 milyona ihale edilmesi göreve gelmeden önce 15 aylık 82 milyon olan ciro açığının göreve geldikten sonra ki 15 aylık dönemde +8 milyon ciro fazlalığına dönmesi bizim elimizi biraz daha kuvvetlendiriyor.

10 BİN’İ AŞKIN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLECEĞİ TARSUS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİN KISA SÜREDE TAMAMLANMASI İÇİN TÜM DESTEĞİ VERECEĞİZ.

Tarsus Organize Sanayi Bölgesinden aldığımız 100 dönümlük bir yer vardı. Bunun Aralık ayının sonuna kadar taksitlerinin tamamen bitirilmesini sağlayacağız. İnşallah 10 Bin kişiden fazla kişiye iş kapısı olacak bu yerin bir an önce açılması için umut verici, sevindirici gelişmeler var. Bu gelişmelerde tüm dönümlerin satıldığına dair, 2.etabında başlayacağına dair, bunlar Tarsus adına gerçekten çok önemli. TESKİ’de sona gelindi. Artık önümüzdeki hafta Pazartesi’den itibaren mazeret yok, hiçbir şey yok tamamen sahada olacaklar ve her türlü çalışma başlamış olacak. Tarsus İdman Yurdu, en çok konuşulan sosyal medyada klavye başında ahkam kesenler evet bizim sözümüz belli 100. Yılında Tarsus İdman Yurdu’nun şampiyon olması. Düşünebiliyor musunuz Atatürk’ün 300 lira vererek kurduğu bir takım Tarsus İdman Yurdu, bunun değerini elbette çok iyi biliyoruz. Yarından itibaren transfer görüşmeleri başlıyor. Ama en çok üzüldüğüm maddi ve manevi hiçbir desteği olmayanların Tarsus İdmanyurdu’na karşı bize saldırmalarına gerçekten anlam veremiyorum. Tarsus İdmanyurdu’nun tek bir dayanağı var oda Tarsus Belediyesi. Bizde Tarsus Belediyesi olarak bu takıma kara para girsin istemiyoruz. Burada meclis üyesi arkadaşlarımız aktif olarak görev yapıp neyin ne olduğunu, olayın ne kadar şeffaf olduğunu görsünler istiyoruz. Bu takımın iyiliği için bizler herkesle görüşeceğiz. Herkesin elini mutlaka taşın altına koymasını isteyeceğiz. Bu takıma faydadan çok zarar vermiş insanların da şöyle köşelerine çekilmelerini istiyorum.

 

LANGEN’LE HEM BİZİ HEM ONLARI EKONOMİK ANLAMDA GÜÇLÜ KILACAK PROJELERİN ORTAYA KONULMASINI İSTİYORUZ.

Langen’le artık sadece sosyal, kültürel aşamada değil ekonomik olarak bir iş birliğinin olması gerektiğini düşünüyorum. Artık geçmişte gezip görülecek ya da sosyal, kültürel olarak birbirimize güç vereceğimiz bir kardeşliğin anlayışı değil, ekonomik olaraktan hem onları güçlendirecek hem bizi güçlendirecek projelerin ortaya konulması gerekiyor.

Tarsus evet gerçekten önemli Türkiye’nin nesnesi değil artık öznesi olacak bir kent, Tarsuslu olmanın ve Tarsus’ta yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu biliyorum. Her gittiğim yerde tek konuştuğum olgu Tarsus. Ortak tek payda Tarsus.

Biz Tarsus Belediyesi olarak ne yapabiliriz bunun peşindeyiz. Yaptığımız işlerle bu kentte gerçekten eser bırakmak zorundayız ve bu eserlerle de hepimiz övüneceğiz. Sadece bizler değil çocuklarımızda, torunlarımızda övünecek. Üzerimizde bu sorumluluk var. Bugünkü aldığımız kararların Tarsus adına hayırlı olmasını dilerken tüm meclis üyesi arkadaşlarıma ve Tarsus halkıma teşekkür ediyorum.

 

Etiketler: / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Netanyahu kesinlikle yargılanacaktır”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle: “Bu yıl 7. düzenlenen TRT World Forum'da sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet...
Ankara’da sahipsiz köpeklerin saldırısına ilişkin soruşturma başlatıldı
Bakan Yerlikaya, Ankara İli, Keçiören İlçesi, Kafkas Mahallesi’nde dün sabah saat 08.45 sıralarında okuluna gitmek için evinden çıkan ilkokul 4....
Adalet Bakanı Tunç’un KKTC temasları
Bakan Tunç, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile Meclis Başkanlığında bir araya geldiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Ülkelerimiz arasında...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Forum’da konuşuyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle: “Bu yıl 7’ncisi düzenlenen TRT World Forum’da sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet...
Zorlu’dan Diyarbakır’daki bulvara Şeyh Sait isminin verilmesine tepki
İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Diyarbakır’da Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak bulvara ‘Şeyh Sait’ isminin...
Altun: “İsrail, Gazze’de hakikati de katletmenin arayışı içindedir”
Altun’un konuşmasından bazı satır başları şöyle: “İçinde bulunduğumuz bu belirsizlik çağında stratejik iletişim artık kamu politikasının ve uluslararası ilişkilerin bir...
HÜDA PAR: “Sabırsızlıkla beklenen hizmet”
Her hafta Cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Filistin’in kazanacağına inancımız tamdır”
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin, üçüncü tarafların müdahalesine ihtiyaç duymadan sorunlarını suhuletle çözebilecek birikime, tecrübeye...
Başkan Büyükkılıç’tan Oto Sanatkarlar Odası’na ziyaret
 Başkan Büyükkılıç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm ile birlikte Yeni Sanayi’de bulunan Kayseri Oto Sanatkarlar Odası'nı ziyaret etti....
Başkan Şahin yaşam merkezinde özel bireyler ile bir araya geldi
Başkan Şahin konuşmasında, “Bu salon acının azaltıldığı, kader birliği yapıldığı çok özel bir salon. Engel artık elde, ayakta, gözde, kulakta...
Başkan Gürkan:  ”Memleketimize hizmet etmeye hep birlikte devam edeceğiz”
Söğüt Mahallesi sakinlerine teşekkür eden Başkan Gürkan, “ Bizim görevimiz hizmet etmektir. Söğüt Mahallesi Hekimhan İlçemizin güzel bir mahallesidir. Söğüt...
Ankara’da ağır silah atışları gerçekleştirildi
Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 57'nci Topçu Tugay Komutanlığı'na bağlı birlikler tarafından Ankara’nın Polatlı ilçesindeki General Nahit Şenoğul Atış ve...
Halk için toplumcu belediyecilik tartışılacak
Hazırlıklarında son aşamaya gelinen ve pek çok farklı disiplinden onlarca yerel yönetim uzmanının yer aldığı İzmir, Yerel Seçimler ve Toplumcu...
Şanlıurfa’da camilerin son durumu değerlendirildi
Toplantıda kent genelinde 116 caminin hasarlı olduğu kaydedilirken, 26’sının ilçe merkezlerinde bulunduğu, bunların bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiği bildirildi. ...
İmamoğlu: “Yenilikçi ve cesur olmaktan vazgeçmeyeceğiz”
İBB iştiraki İSPER ve Gençlik Spor Şube Müdürlüğü tarafından “Gençler Bu Zirve Sizin İçin” başlığıyla düzenlenen, “2. İstanbul Kariyer ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ